مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان .

مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان

پرداخت فرش به چند روش انجام میگرید ؟

قالیشویی در مشهد پرداخت فرش به شیوه های سنتی و ماشینی فیس می گیرد.

در شیوه سنتی یا این که دستی با استعمال از قیچی های اختصاصی پرداخت انجام می گیرد و در طریق ماشینی از دستگاه تراش برقی منحصر به فرد به کار گیری می‌گردد. این دستگاه به طور دورانی بر روی فرش کشیده گردیده و عملیات پرز زنی انجام می‌گیرد. (با ماشین تصحیح های دیرین هم میتوان فرش را پرداخت کرد).

نکته : برای پرداخت تابلو فرش های کوچک با انداره نهایتأ 20 سانتی متری میتوان از دستگاه موزر یا این که ماشین تصحیح استفاده نمود.

 

پرداخت در دو دوره انجام می گیرد


1 در زمان بافت فرش

2 بعد از آخر بافت فرش

 

پرداخت در زمان بافت


وقتی که بافنده خویش می‌خواهد کار پرداخت را انجام دهد بعداز 2 الی 4 رج که بافته شد به کوتاه کردن پرز ها می‌پردازد در این‌راه اشتباه بافی فرش مشاهده و رفع می گردد برخی کارشناسان معتقدند این نحوه منجر رابطه عاطفی در بین بافنده با نقش و طرح می گردد.در شهرهای اصفهان،اراک ، قم ، ورامین ، اذربایجان و حوزه‌ های غربی کشور ایران پرداخت در زمان بافت فیس می گیرد.

 

پرداخت بعد از بافت فرش


بعداز اینکه بافت فرش به اتمام می‌رسد یکسری سانتیمتر گلیم زده می‌گردد و در آخر تارهای چله به آرامی قیچی گردیده و فرش را روی زمین پهن مینمایند و پرزهای بلند با کار پرداخت هم سطح میشوند. فعلا در بخش اعظمی از مرکزها قالیبافی پرداخت فرش به طور ماشینی رخ می‌گیرد.

در شرایطی‌که در زمان پرداخت پرز های فرش بیش تر از حد چیده شوند به طوری که با دست تکان پرزها لمس نشود به بها و کیفیت فرش لطمه متعددی وارداتی و به‌این فرش ها ته خواب یا این که خواب کوتاه گفته می گردد. پرداخت فرش کاری تخصصی و ظریف میباشد که اشخاص کارشناس و حرفه ای دراین باره می‌توانند این فعالیت مهم را انجام دهند به دلیل آن که در فیس کوچکترین غلط تمام زحمات بافنده به هدر میرود. گهگاه در هنگام پرداخت سنگ زدن قالی انجام می‌شود در‌این عملیات فلس های الیاف پشمی صیقل داده گردیده و رنگ های مازاد پشم ها از دربین میرود و فرش موقعیت مخملی و ابریشمی پیدا مینماید .

از فواید پرداخت فرش این میباشد که طرح و نقش قالی جلوه زیباتری پیدا می کند .

طول پرز فرش درهنگام پرداخت مانند تعداد گره ، جور گره ، تعداد پود ، اندازه ریشه و ... از مشخصه های تشخیص بافت هر ناحیه از جمهوری اسلامی ایران است. و با دقت به اینکه فرش پا می خورد و زیبایی فرش طولانی تر نمایان می‌گردد می بایست پرز ها را با طول قابل قبولی کوتاه کرد. 

پرداخت پررنگ :
پرداخت پر رنگ نوعی از پرداخت میباشد که با استعمال از قیچی منحصر به فرد بنام قیچی سرنخ انجام می گردد پر رنگ زنی طولانی تر برای تابلو فرش ها به عمل میرود این برجستگی ها زیبایی تابلوفرش هارا دو چندان می‌نماید اما می بایست در لحاظ داشته باشید که هر فرشی قابل پر رنگ شدن میباشد اما بستگی به طرح و نقش دارااست درهمه فرش ها پر رنگ زنی منجر زیباتر شدن نمی‌شود هم چنین بافنده بایستی در لحاظ داشته باشد که نیازی وجود ندارد نخ را زیاد بلند بگیرد چراکه در انتها بافت احتمال اینکه نخ نادر بیاید و دو رنگ شود زیاد میباشد طول نخ در بین 3 تا 3.5 سانتی خیس برای پررنگ زنی کافی است. 

پر رنگ زنی قالی

نکته :

گهگاه فرش های کهن و کهنه که خیلی پا خورده اند و یا این که غیر اصولی شسته گردیده اند سبب گردیده که رنگ و لعاب اول خویش را از دست بدهند پرداخت راه‌حل قابل قبولی برای برگرداندن زیبایی و تازگی اول به فرش خواهد بود . اما صرفا راجع‌به فرش های دستباف چنین میباشد برای فرش های ماشینی پرداخت سبب می گردد فرش طی سپری شد مدتی نازک گردد.

ما داعیه نمی کنیم که شایسته ترین قالیشویی در مشهد هستیم ، ولی می‌توانیم داعیه کنیم که ارائه دهنده سرویس ها متمایز قالیشویی در مشهد هستیم .


برچسب: قالیشویی در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ساعت: ۰۷:۱۳:۱۳ توسط:عباسی موضوع: نظرات (0)