مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان .

مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان

دارهای عمودی


این جور دار قالی منحصربه‌فرد روستاها و مراکز قالی بافی شهری می باشد و ساختمان آن تا حدودی پیچیده خیس از دستگاه های افقی می باشد. فرش هایی که با این دستگاه ها بافته می شوند از لحاظ بعد ها و نقشه از فرش هایی که با دارهای افقی بافته می شوند دقیق خیس میباشند.

قالیشویی در مشهد

دستگاه های عمودی مشتمل بر گونه های متعدد زیر می باشند.
دار اثبات
این جور دار به طور چهار چوبی میباشد که از اتصال دو تیره محکم و خدنگ به طور افقی در صدر و پائین و همچنین دو تیر عمودی در طرفین تیرهای افقی تشکیل می شود. تارهای قالیچه و قالی به تناسب نازکی و پهنا فرش متبوع در بین تیر بالایی (سردار) و تیر پایینی (زیر دار) کشیده می شوند. کارگر بافنده روی تخته الوار مانندی مقابل دار فرش می نشیند و به تدریج که کار بافت پیشرفت می کند. محل این تخته را فراتر می مارک. در این گونه دار ارتفاع فرش اندکی کوچکتر از مسافت تیرهی بالایی و پایینی دستگاه می باشد.

 

دار قالی, فرش و گلیم


دار تبریزی
در این جور دار نیز تارهای فرش تیرهای بالا و پایین دستگاه را بدور می زنند. یکی از ویژگی های این گونه دار این میباشد که به تناسب پیشرفت کار ضمامن بالایی دستگاه کشیده می شود و در نتیجه تارها شل و ول گردیده و نصیب بافته گردیده به پشت دار منتقل می شود و بدین سیرتکامل جای بافنده تغییر نمی کند و همیشه در به عبارتی طول قبلی مقابل دار قالی می نشیند. از این مدل دارها در تبریز و سایر شهرهای آذربایجان و هم چنین در اراک و قم و همدان و پاره ای از نقاط مرکزی ایران به کارگیری می کنند.


دار کرمانی
از این گونه دستگاه اولین توشه در کرمان استعمال شد و امروزه در برخی دیرگ از شهر های ایران مانند کاشان، نائین، اصفهان به کارگیری از آن معمول میباشد. مکانیسم بافت در این جور دار چنین میباشد که نصیب های بافته گردیده به تدریج دور تیر پایینی پیچیده می شود در نتیجه با آن می اقتدار فرش هایی با اندازه های پهناور را بافت. یکی دیگر از قابلیت های این قبیل دستگاه ها این سات که کشش تارها را با آن‌ها بهتر می قدرت کنترل کرد و در قبال به علت آن که نصیب های بافته گردیده به پشت دستگاه منتقل می شود امکان مقایسه نقشه نصیب های بافته گردیده با نقاط قرینه منتقل گردیده به پشت دار نیست.

 

به صورت کلی در ویژگی ها و ساختمان دستگاه های قالی بافی از دوره های پیشین تاکنون تغییرات زیادی داده نشده میباشد و تحقیقات و تحولات صورت گرفته بر روی آن با اعتنا به سایر سخن متعلق به پیشه قالی بافی از دوره های پیشین تاکنون تغییرات زیادی داده نشده میباشد و تحقیقات و تحولات انجام یافته بر روی آن‌ها با دقت به سایر کلام متعلق به پیشه قالی بافی مانند رنگرزی و طراحی بسیار ناچیز بوده. بافندگان فرش هنوز هم با به عبارتی دستگاه های قدیمی و ابتدائی بر طبق سنت ها و نحوه های آباء و اجدادی خویش به کار بافت فرش اشتغال دارا هستند.


برچسب: قالیشویی در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۶:۴۰ توسط:عباسی موضوع: نظرات (0)