مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان .

مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان

همه چیز در مورد چله کشی


میتوان اظهار کرد مهم‌ترین مرحله قبلی از قالیشویی در مشهد بافت هر گلیم و فرشی عملیات چله کشی آن می‌باشد که به روش های مختلفی چهره می گیرد . در واقع سوای داشتن یک چله بی عیب و نقص هیچ وقت نمی‌اقتدار فرشی باکیفیت و با ظاهری مناسب ساخت کرد . در‌این مقاله همت داریم شمارا با اشکال روشهای چله کشی ، ابزار و وسایل واجب جهت انجام آن و نکات مهمی که می بایست رعایت فرمایید آشنا سازیم .

قالیشویی در مشهد

اول و وسایل موضوع نیاز برای عمل چله کشی صحیح مثل بافت فرش که نیاز به ابزار یگانه این فعالیت است ، برای انجام عملیات چله کشی هم به وسایل خاصی نیاز است مثل دار قالیبافی ، دفه و دفتین ، نقشه قالی ، نخ چله ، آچار ، تسمه چوبی ، سیخ پود کشی ، متر ، خودکار سیاه یا ماژیک عادی ، میخ و چکش .

بخش اعظم این ابزار به عبارتی ابزارهایی اند که در بافت فرش نیز به کار می روند و کاربردشان یکسان میباشد ، به‌دنبال به توضیح مختصری درباره با چندین از این وسایل میپردازیم :

دار

قالی دار قالی در واقع یک چهارچوب فلزی و یا این که چوبی میباشد که قالی و فرش بر روی آن بافته می شود . دارهای قالی در اشکال و سایزهای مختلفی وجود دارند که متناسب با نقشه ی متبوع تعیین می‌شوند . متداول ترین دارهای قالی عبارتند از دار افقی و دار عمودی .

 

نقشه

فرش نقشه فرش درواقع نمای قالیست که قالیباف با تلاوت آن می تواند طرح موضوع لحاظ را پیاده نماید . در چله کشی نیز تعداد تارهای چله با اعتنا به نقشه فرش گزینش میگردد ، به این ترتیب یک چله کش ماهر باید بر قرائت نقشه های فرش نیز احاطه کافی را داشته باشد .

 

نخ

چله نخ چله نخی میباشد که با به کارگیری از آن عملیات چله کشی انجام می گردد ، این نخ ها معمولا از مال پنبه ای ، ابریشمی و یا پشمی می‌باشند که با دقت به نقشه و رجشمار قالی تهیه و تنظیم و به کارگیری میگردند .

 

مشخصات

و ویژگیهای گونه های نخ چله نخ

چله کشی

نخ

چله با فرآورده پشمی استفاده از نخ های چله با جنس پشمی امروزه خیلی مسئله استقبال نمیباشد و اکثر در قبل به عمل میرفته عارضه ها به کار گیری ی بخش اعظم آن در گذشته را نیز میتوان عواملی چون در دسترس تر بودن نسبت به بقیه مواد اولیه ، تداوم و استحکام و همچنین گرمازایی آن دانست .

 

نخ

چله با جنس پنبه ای نخ های قالیشویی در مشهدپنبه ای را از الیاف غوزک پنبه تنظیم مینمایند ، این نخ های تولیدی متناسب با مدل کاربردشان با خصوصیات خاصی تولید می‌شوند . نخ های پنبه ای که بعنوان نخ چله مورد استعمال قرار میگیرند معمولا با نمره های ۱۰ ، ۲۰ ، ۳۲ و ۴۰ تهیه می‌شوند و متناسب با جور بافت یعنی ریزبافت و یا درشت بافت بودن فرش بصورت یک لا به لا و چند لا قضیه به کار گیری قرار می‌گیرند .

 

نخ

چله با مال ابریشمی نخ های ابریشمی از پیله کرم ابریشم و توسط کارخانجات ابریشم کشی تنظیم و ساخت می گردند ، از آنجاییکه این نخ ها نازکی و لطافت زیادی دارا هستند به صورت معمول در چله کشی قالیهای ظریف و ریز بافت گزینه استعمال قرار میگیرند . قابل ذکر میباشد این نخ های ابریشمی علاوه بر ظرافتی که دارا هستند از استحکام فراوان بالایی هم برخوردار می باشند .

 

قرائت

مقاله بهترین تراکم فرش ماشینی چقدر میباشد؟


برچسب: قالیشویی در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۳:۱۸ توسط:عباسی موضوع: نظرات (0)