مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان .

مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان

خصوصیت‌ها و کاربرد فرش‌های پلی‌استر وBCF

خصوصیت‌ها و کاربرد فرش‌های پلی‌استر وBCF

قالیشویی در مشهد
ولی از مزایای الیاف پلی‌پروپیلن (BCF)و پلی‌استر می‌اقتدار به رنگ‌پذیری بسیار خوب آنها اشاره نمود. به همین برهان هزینه‌ی رنگ‌آمیزی آنها کمتر از دیگر الیاف و تنوع رنگ‌های آن نیز بیش تر میباشد و نسبت به الیاف اکریلیک و پشم ارزان ارزش خیس نیز می‌باشند.

از سایر مزایای فرش های BCFمی‌اقتدار به عدم جذب رطوبت در آن ها اشاره نمود. به همین عامل برای به کارگیری در محل‌های مالامال رطوبت مطلوب میباشد. فرش پلی‌پروپیلن و پلی استر در‌صورتی‌که شسته شود یا این که مرطوب شود، در حین کوتاهی کم آب خواهد شد.

دیگر مزیت فرش‌های پلی استر، موقعیت پیوسته این الیاف میباشد که سبب ساز می شود این گونه فرش مانند پشم و اکریلیک پرزدهی نداشته باشد.

یکی معایب این دسته فرش‌ها، قابلیت و امکان جذب آلودگی‌ها میباشد. آلودگی‌های گوناگون با شالوده‌ی روغنی بعد از جذب شدن به الیاف فرش به مشقت قابل شستشو خواهند بود. البته آلودگی‌های قابل حل در آب به سادگی از روی فرش منزه خواهند شد.

با اعتنا به مطالب بیان شده در‌این دسته فرش، استعمال از فرش‌های پلی‌پروپیلن و پلی استر در فضاهای گشوده، استخرها، اتاق نوباوه، آشپزخانه و بقیه محل‌هایی که نخواهید برای کفپوش کردن آن هزینه‌ی متعددی انجام دهید مطلوب خواهد بود.

گونه های فرش های ماشینی از حیث تراکم بافت
خواسته از تراکم فرش تعداد گره‌های رنگ بافته گردیده در فرش هست. هر فرش دارنده دونوع تراکم میباشد، تراکم عرضی و تراکم طولی. تراکم عرضی فرش را کتف آن می گویند.کتف فرش عموما برحسب تعداد گره رنگ در هر متر اکانت گردیده و دلیل اصلی انتخاب بها فرش به شمار می‌رود چراکه با بیش تر شدن آن نقش‌ها دقیق‌خیس میشوند. یک چاره معمولی برای پی بردن کتف فرش این میباشد که هنگام خرید به پشت فرش نگاه کرده و تعداد گره‌های آن را بشمارید. به عنوان مثال در حالتی‌که فرش 1000 کتف معرفی میشود در هر متر از پهنا فرش می بایست 1000 گره وجود داشته باشد (برای به حساب آوردن معمولی خیس میتوان اعلام کرد در 10 سانتی متر از فرش بایستی 100 گره وجود داشته باشد). تراکم طولی نیز مشابه به عبارتی تراکم عرضی میباشد با این تفاوت که در زمان فرش و براساس تراکم پود آن به حساب آوردن می‌گردد. در فرش های ماشینی دستباف سیرتکامل، برای بدست آوردن تراکم طولی (یعنی تعداد گره رنگ در زمان فرش) می بایست تراکم پود را بر 3 تقسیم نماییم یعنی هنگامی که گفته می‌گردد فرشی تراکم 3000 داراست به‌این مضمون‌ میباشد که می بایست در یک متر از ارتفاع آن 1000 گره وجود داشته باشد یا این که درصورتی که تراکم فرشی 2550 میباشد بدین معنا میباشد که در هر متر از ارتفاع آن 850 گره بافته شده‌است. در مقیاس کمتر هم احتساب به همین صورت میباشد یعنی برای مثال در 10 سانتی متر از یک فرش با تراکم طولی 2550 بایستی 85 گره وجود داشته باشد. نهایتا این‌که هرچه تراکم فرش فراتر باشد قیمت بیشتری پیدا مینماید و ارزش آن فراتر می‌رود.

گرانترین فرش ماشینی
مبتنی بر آنچه گفته شد اینک گرانترین فرش های ماشینی جمهوری اسلامی ایران و عالم فرش های 1500 کتف میباشند که از نازکی فوق العاده بالایی برخوردارند و فرش‌های 1200 کتف، 1000 کتف، 700 کتف و 500 کتف به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار میگیرند. از حیث تفاوت ظاهری فرش های با تراکم بالا یعنی 1500 و 1200 کتف دارنده نازکی، لطافت، انعطاف پذیری و زیبایی بیشتری می باشند ولی قطر (طول نخ خاب) کمتری نسبت به فرش های 700 و 500 کتف دارا‌هستند. به عبارت دیگر فرش های 700 کتف و 500 کتف نرمتر میباشند و وزن کمتری هم نسبت به فرش های 1000 و 1200 کتف دارا‌هستند. نکته دیگر در زمینه ی گرانترین فرش های ماشینی این میباشد که معمولا برندهای متفاوت با دقت به سطح کیفیت و سیاستهای نرخ‌گذاری متاع، قیمتهای متفاوتی دارا هستند که در شاخه فرش ماشینی تارنما ایفرش می توانید از ارزش تولید ها برندهای دارای اعتبار فرش ماشینی مملکت اطلاع پیدا نمایید.

 

نکته آخری
درپایان ذکر این نکته نیز ضروری میباشد که الیاف اکریلیک هم دارنده سطح ها کیفی متفاوتی می‌باشند و صرفا فرش‌هایی که از نخ اکریلیک کیفیت عالی تهیه و تنظیم گردیده باشند از ارتفاع قدمت و کیفیت بالایی برخوردار خواهند بود. نخ های اکریلیک معدود کیفیت، پرزدهی متعددی دارا هستند و بعد از مدتی در گیر کوبیدگی گردیده، محکم و چغل میگردند و این در حالی میباشد که بها فرش هم تا حد متعددی به مال الیاف آن بستگی دارااست که در نوشته‌ی‌علمی بها فرش و عامل ها انتخاب کننده آن در این مورد توضیحات بیشتری داده ام درنهایت. امیدوارم با مطالعه این مقاله بتوانید با روءیت کرد بازتری به مغازه های فرش رجوع‌نمایید و آگاهانه فرش متبوع خویش را تعیین نمائید. درصورتی که بازهم سوال یا این که نکته مبهمی در ذهن دارید می‌توانید سوال خویش را در نصیب نظرها مطرح کنید.


برچسب: قالیشویی در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۱:۱۷ توسط:عباسی موضوع: نظرات (0)