مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان .

مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان

تفاوت های چله ابریشم با چله پشم چیست؟

تفاوت های چله ابریشم با چله پشم فرش‌های قالیشویی در مشهد  متنوع ازلحاظ ضخامت ، ظرافت ، ریزبافتی ، زیبایی ، بها ، تداوم ، اثرات تندستی و… را می‌سازند که شمارا با فرش‌های مختلفی روبه‌رو می‌کند که هر سلیقه‌ای را پوشش خواهد داد .

تفاوت
های چله ابریشم با چله پشم چیست؟
تفاوت های چله ابریشم با چله پشم ، منجر تفاوت‌هایی در فرش دستباف پایانی می گردد . پیش از برشمردن تفاوت های چله ابریشم با چله پشم ، قصد داریم اندکی از چله‌کشی بگوییم تا خوبتر با مطالب آشنا گردید . چله‌کشی یک عدد از مهمترین مراحل پیش از بافتن هر فرش می باشد که بهروش‌های مختلفی انجام میشود و فارغ از چله‌کشی درست و اصولی نمی توان فرشی قشنگ و بی نقص از هر حیث بافت . یک چله‌کش حرفه‌ای آنگاه از خواندن نقشه یک فرش ، تعداد تارهای چله را تعیین می‌نماید ؛ ابزار و وسایلی زیرا : دار قالی ، دفتین ، آچار ، متر ، قلم سیاه و… را فراهم میکند و آغاز به چله‌کشی می‌کند .

چله‌کشی بهروش‌های ترکی و پارسی انجام می گیرد که هر مورد ویژگی‌های یگانه خود را دارا هستند ولی به گویش معمولی فیض هر چله‌کشی سوار شدن نخ‌های چله به رخ درست ، یکنواخت و منظم بر دار قالی هست . نخ چله هم نخ‌های دقیق و پرپیچ‌وتابی است که به فیس عمودی در چله‌کشی بر دار قالی نصب می گردند ؛ فعالیت این چله ها نگه‌داشتن گره‌های فرش می‌باشد ؛ کالا آنان بسته به نازکی یا این که گونه فرش می‌تواند پنبه‌ای ، پشمی یا این که ابریشمی‌ باشد . هم اکنون می‌توانیم به سراغ تفاوت های چله ابریشم با چله پشم برویم .
طریق
تعیین نوع چله
ذکر تفاوت های چله ابریشم با چله پشم را از اینجا استارت می کنیم که اصلا به چه شکل برای مدل چله فرش‌ها تصمیم‌گیری می‌شود؟ در واقع با توجه به نقشه فرش ، رجشمار آن ، لطافت ، ظرافت و مدل فرش آخرین نوع چله‌ آن مشخص می گردد . یکی از بارزترین تفاوت های چله ابریشم با چله پشم این است که استفاده از چله پشم این ایام کمتر از چله ابریشم دیده می گردد ولی هر دو از مصالح فراوان اصلی در بافت فرش‌ها میباشند .
ویژگی‌های
چله ابریشم و چله پشم
چله ابریشم : چله های ابریشمی در کارخانه‌های ابریشم‌کشی و از پیله‌های کرم ابریشم تنظیم می شوند . این نخ‌ها ظریف ، قابل انعطاف و لطیف می باشند و در عین ظرافت بسیار سفت و با تداوم می باشند و گزینه‌ای خوب برای فرش‌های ریزبافت میباشند که نازکی و هنرشان خیره‌کننده میباشد .
چله پشم : نخ‌های پشمی در دیر باز بیشتر به دلیل محکم بودن ، قدمت بالا ، ایجاد گرما و در دسترس بودن مورد استعمال قرار می‌گرفتند و امروزه استفاده از آنان کمتر از پیشین گردیده است . پشم در فصل‌های پشم‌چینی از گوسفندان تهیه می شود .


تفاوت های چله ابریشم با چله پشم یکی از مهم‌ترین دلایل قیمت‌های متفاوت فرش‌های دستباف می‌باشد ؛ در واقع گران‌ترین فرش‌های دستباف از ابریشم و چله های ابریشم بافته می شوند و فرش‌هایی که ترکیبی از ابریشم و پشم را در خویش دارا هستند ارزانتر میباشند . یک عدد از تفاوت های چله ابریشم با چله پشم ، مرغوبیت ، کیفیت و زیبایی اکثر چله ابریشم نسبت به چله پشم هست و همین عمر بالا و به تبع آن قیمت بالای فرش‌های ابریشمی را نسبت به فرش‌های پشمی می‌سازد .

چله های ابریشمی از دل طبیعت و از کرم‌های ابریشم میایند و همین بر جادو ، جذابیت و مختص بودن چله های ابریشمی می‌افزاید . باوجود تمام تفاوت های چله ابریشم با چله پشم و ارزش متفاوت آن‌ها هر یک از چله های پشم و چله های ابریشم ویژگی‌های خویش را دارند و در واقع طیفی از قدرت طبیعت را در خویش نگاه می‌دارند .
تلاوت
مطلب منش های پاک کردن گواش از روی فرش مقایسه
چله ابریشمی با پشمی
هرچند از تفاوت های چله ازلحاظ ارزش و… گفتیم اما به‌هرحال پشم و ابریشم هر یک مزایایی دارا هستند که نمی‌توان راحت از آن ها عبور کرد . از تفاوت های چله ابریشم با چله پشم این است که فرش‌های بافته‌شده با چله ابریشم به دلیل ظرافت خاصی که دارا هستند بهتر است در مکان‌های کم رفت و آمد خیس خانه‌ها پهن شوند چون درخشان‌تر ، نرم‌تر و گران‌بهاتر از فرش‌های پشمی میباشند و در واقع کالایی لوکس و نفیس محسوب میشوند .

ولی فرش‌های با چله یا به عبارتی تار پشمی ضخامت و زبری بیشتری دارا هستند که به کار گیری از آن‌ها در مکان‌هایی که پاخوری بیشتری دارااست بلامانع می‌باشد . ولی نمیتوان از این نکته عبور کرد که پشم‌هایی که از نژادهای گوسفند دارای شهرت ایرانی نظیر : کردی ، بختیاری ، بلوچی ، افشاری ، قزل و… تنظیم می‌شوند پشم‌هایی اعلا و گران میباشند که مرغوبیت بالایی دارند و فرش‌هایی درخشان ، بادوام ، محکم و سفت را ایجاد میکنند . از تفاوت های چله بایستی به توانایی بیشتر پشم‌ها نسبت به ابریشم در ایجاد و محافظت گرما اشاره نمود .

همینطور توانایی بالای فرش‌های پشمی در تأثیر بر سالمی ، التیام دردها ، بهبود گردش خون ، ساخت خوابی سهل و آسان نیز باعث محبوبیت آنهاست . از وجه تشابه‌های چله ابریشم و چله پشم این می باشد که هردو از طبیعت و از جاندارانی باسخاوت می آیند و همین آنان را ویژه می نماید .
نکات
پایانی
تفاوت های چله ابریشم با چله پشم فرش‌های متنوع ازلحاظ ضخامت ، نازکی ، ریزبافتی ، زیبایی ، بها ، دوام ، اثرات سالمی و… را می‌سازند که شما را با فرش‌های مختلفی روبه‌رو میکند که هر سلیقه‌ای را پوشش خواهد بخشید . فرش‌ها و تابلو فرش‌های نفیس ابریشم ارگانیک که دستباف هستند سرشار از هنر می‌باشند و به چینش خانه‌ها نام‌و‌نشان ایرانی ، اصالتی خاص ، جلوه و جذابیت میبخشند . البته بایستی بدانید همانند پشم که درجات متفاوت کیفیت را دارااست چله ابریشم نیز درجه ۱ ، ۲ و ۳ داراست که بهترین ابریشم کشور‌ایران در تبریز ایجاد می‌گردد .

ابریشم جایگاه ۱ در عین نرمی سفت و با دوام هست و در حین چله‌کشی و دفه زدن پاره نمی‌شود . یکی از تفاوت های چله ابریشم با چله پشم رنگ آن‌ها می‌باشد که ابریشم ، طلایی هست و پشم قادر است رنگ‌های گوناگون داشته باشد که پشم گوسفندان سیستانی سپید می باشد و امکان رنگ پذیریش عالی میباشد . فارغ از تفاوت های چله ابریشم با چله پشم ذوق و انگیزه شما از خرید فرش مهم می باشد و خریدن کردن از فرش‌فروشی‌های معتبر خرید شما را آگاهانه می کند .


برچسب: قالیشویی در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۵:۴۶ توسط:عباسی موضوع: نظرات (0)