مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان .

مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان

آشنایی با رنگ ها در طراحی و نقشه ی فرش

برای شناخت رنگ ها در نقوش فرش ماشینی و روش ی منفعت بردن از آنان در گونه های پالت های رنگی که در فرش 700 شانه، فرش 1000 کتف و فرش 1200 کتف استعمال میشود؛ ابتدا بایستی هر قالیشویی در مشهد رنگ و طرز ی قرار گیری ان در چرخه ی رنگها را بشناسیم؛ در عین حالا بدانیم کدام رنگ مکمل و کامل شدن کننده ی رنگ دیگر است و کدام رنگ سبب خنثی سازی رنگی دیگر می شود .

از مهمترین نکاتی که در این در میان باید مدنظر قرار بخشید این هست که درصورتی که دو رنگ را با یکدیگر ترکیب کردیم و رنگ حاصله خاکستری به دست آمد، به این دو رنگ، رنگهای تکمیل کننده می‌گویند .

همانگونه که از اسمشان پیداست دو رنگ کامل کننده تکمیل کننده ی یکدیگر هستند؛ یعنی در مجاورت هم، یک عدد باعث تحرک دیگری میگردد ولی به محض این‌که این دو رنگ با هم مخلوط گردند حالتی خنثی پیدا کرده و رنگ خاکستری را می‌سازند .

به طور مثال، رنگ زرد مکمل بنفش بوده و آبی‌رنگ کامل کننده نارنجی است؛ چه بسا در چرخه ی رنگ ها هم رنگ های تکمیل کننده در امتداد قطر دایره و روبروی یکدیگر قرار گرفته اند .

 


رنگ
های مهم و فرعی با به کارگیری از رنگ شناسی، دوازده رنگ از طریق سه رنگ مهم یا این که اولیه که شامل زرد، آبی و قرمز‌رنگ هستند حاصل میشود .
رنگ های ثانویه که خود گشوده نیز از ترکیب دو رنگ به دست می آیند به قرار تحت است:
نارنجی
(زرد + قرمز)
سبز
(زرد + آبی)
بنفش
(قرمز + آبی)
این سه رنگ ثانویه باید با توجه بالا و مقدار صحت از هر رنگ ترکیب شوند، هیچ کدام از آن ها هم نباید به سوی هیچ کدام از اجزای ترکیبی میل نماید .

به همین ترتیب به دست آوردن یک رنگ درست از طرز ادغام رنگ ها فعالیت چندان راحتی نمی‌باشد و می بایست دقت نظر و دانش به این قضایا داشت .


کنتراست
رنگ وجود کنتراست دربین رنگ ها، به معنا وجود تضادومغایرت بین آن ها نمی باشد بلکه تعریف کننده ی ارتباط ها و مقایسه ی بینابینی آنان می‌باشد . به تیتر مثال زمانی از سیاه و سفید به عنوان غایت کنتراست روشنی و تیرگی صحبت می شود مقایسه ای بر پایه معنی روشنی و تیرگی فی مابین آن‌ها انجام داده ایم؛ یعنی در طیفی که این کنتراست رنگ تعریف شده رنگ ها از سپید تا سیاه متغیر می باشند و درجاتی از این دو رنگ را دارا می‌باشند .

یکی از نکات اصلی و قابل و توجه که می بایست در موضوع شفاف ترین رنگ یعنی سپید و تیره ترین رنگ یعنی سیاه مد لحاظ داشت این می‌باشد که سفید، سبب تضعیف مقدار درخشش رنگ های همسایه می‌گردد و در فیض آنها را تار میسازد و بالعکس، رنگ سیاه سبب ساز می شود رنگ های مجاور روشن تر به حیث برسند در سود این دو عنصر به تیتر نیرومندترین رنگ ها در کل تشکیلات چرخه ی رنگ به شمار می روند .

کنتراست خویش به بخش های زیادی تقسیم میشود، همین سبب می گردد که آشنایی و شناخت رنگ ها فعالیت چندان سادگی به حیث نرسد .

از
گزاره ی گونه های کنتراست رنگ ها میتوان به مورد ها پایین اشاره کرد:
کنتراست
تیرگی و روشنی
کنتراست تیرگی وروشنی تاثیر بخش اعظمی بر روی رابطه ها میان رنگ ها و حتی روی مخااطبین هر اثر هنری میگذارد؛ براین اساس از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد و بایستی به آن توجه کرد . این اهمیت تا جایی ادامه پیدا می نماید که بخش قابل توجه از برد آثار هنرمندان گرانقدر در رابطه با چگونگی به کارگیری از کنتراست روشنی و تیرگی بوده می باشد .


کنتراست
سرد و گرم
کنتراست سردی و گرمی بر پایهی احساسات درونی است که از دیدن هر رنگ چه احساسی به وجود می آید . این به این به معای ارتباط این مدل کنتراست با حس بینایی است، در واقع بیان کننده ی آن است که با دیدن هر رنگ احساس گرمی می کنیم یا این که سردی .

رنگ ها بر همه اجزای وجودی ما تثیر گذار می باشند و همین دلیلی است که در مکان های مختلف به فایده گیری از صحیح توجه کنیم و همت کنیم بنابر تاثیری که هر رنگ روی ما می گذارد رنگ متناسب با آن محفظه را پیدا کنیم . در هر درحال حاضر باید دانست که رنگ قرمز‌رنگ و نارنجی به تیتر پرحرارت ترین رنگ و رنگ های سبز و آبی به عنوان سردترین رنگ شمرده می شوند .

 


برچسب: قالیشویی در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۳:۴۴ توسط:عباسی موضوع: نظرات (0)