مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان .

مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان

رنگ کردن نخ ها به صورت گیاهی

نخستین سپید : پشم را قالیشویی در مشهد در ظرف بزرگی با سه سطل آب بیست و پنج جایگاه گرما با قریه گرم روغن آب کوهی می بایست خوابانید تا تمام جرم و چربی پشم گرفته شود . در صورتیکه قالیشویی در شهر مشهد مقدس روغن آب کوهی در اختیار نداشتید می توانید پانصد و پنجاه گرم سودا مصرف کنید .

 

 

 

 


دوم سرخی ( لاکی ) : پشم وقتی این رنگ را به خود می گیرد که از قرمزدانه ، که به آن لاکی هم می گویند به کارگیری می شود . قرمزدانه به کرم هم شهرت دارااست .

 

 

 

 


کرم لاشه ی حشره یی می‌باشد که اکثراً روی شاخه های درخت انجیر و درختانی از این مدل زندگی می کند . این کرم پس از مکیدن شیره ی گیاه از خود صمغی ترشح می کند که آن گاه از صاف کردن آن ، قرمزدانه حاصل می شود .

 

 

 

 


پشم را به ترتیب با یک کیلو آهک آب چشم در اندازه متعددی آب که در آن اشتباه بخورد یک روز و یک شبکه های مردمی خوابانده ، سپس از آن از آن در چشمه یا آب روان و زلال آن قدر بشوئید که دیگر اثر و آثاری از آهک در آن نباشد ، آنگاه پشم را با یک و نیم کیلو زاج در آب بجوشانید ، دوباره در چشمه و آب اعصاب و روان و روان عالی بشویید . بعد از آن از آن با یک کیلوگرم کرم ِ شراب کش کوبیده و غربال شده یعنی به طور کامل ً پخته گردیده پشم را خوب جوشانیده تا رنگ به خود بگیرد . بعداً دو کیلو لیمو عمانی کوبیده را در آب گرم گذشته ادغام کرده و پشم را دوباره بجوشانید تا آب گرم به رنگ صورتی در بیاید .

 

 

 

 


آنگاه

پشم

را از پاتیل بیرون آورده ، مجدد عالی بشویید و در سایه برای ناچیز آب شدن پهن کنید_

 


یادتان باشد کم رنگ یا این که این که لبریز رنگ بودن لاکی بستگی دارااست به اندازه مصرف کرم و اندازه لیمو عمانی و فعالیت ناچیز آب کردن پشم در آفتاب یا این که این که سایه .

 

 

 

 


سوم لاکی دانه اناری یا شرابی : به وسیله بزغنج که پوست پسته ی کوهی است و رنگ قرمزدانه را ثابت می کند تهیه و تهیه می شود . لاکی دانه اناری ( تورکه اناری ) هنگامی تهیه و تنظیم و تهیه و تنظیم می شود که به ترتیب تهیه و تنظیم ی سرخ ( لاکی ) عمل نمود . دست نقطه نهایی باید پشم را در آب چشمه یی که پیش از این ً پشم آهکی در آن شسته شده ، شستشو کرد . به عبارت دیگر با تجربه ی زیاد، دست انتها می بایست پشم را در آب بسیار و سرد، که دارای میزان مقداری آهک خوب حل شد، باشد قرار گیرد و بعداً در سایه خشکانید .

 

 

 

 


چهارم روناسی : این گیاه خودرو هست و در بخش اعظمی از نقاط مرز و بوم کشور ایران می روید . کشت این گیاه هم بسیار ساده و قابلیت و امکان پذیر است . برای عمل آوردن رناسی باید ریشه ی گیاه را بخشکانید و پس از کوبیدن در آب بپزید . بعد از آن از آن از پخته شدن ماده ی رنگی حاصل می شود .

 

 

 

 


این رنگ را ممکن است از گیاه یکساله تا نه ساله بدست بیاورید . البته ، عموما بعد از خیر و خوبی سال گیاه قدرت رنگ دهنده ی خود را از دست می دهد . بنابر عمر گیاه ، حاصل رنگ ممکن می باشد قرمز آجری ( رنگ باز یا این که قرمز رنگ تیره ) باشد .

 

 

 

 


روش و ترکیب رنگ کردن پشم به نسبت یک به یک می باشد . یعنی چهار و نیم کیلو پشم با چهار و نیم کیلو رناس به علاوه ی یک و نیم کیلو قارا و یک و یک چهارم کیلو زاج سپید .

 

 

 

 


پشم می بایست بازه زمانی بیست دقیقه در آب بماند و جوشانیده شود و سپس شش ساعت در آن آب بماند تا سرد بشود . آن گاه از آن پشم را از آب رنگ خارج فرمایید و بلا مسافت بشویید . بعدا دو سکو پشم رنگ گردیده را با چهار و نیم کیلو رناس و سه و نیم کیلو رناس مغز ( فارغ از پوست ) پانزده دقیقه بجوشانید آنگاه ، پشم را شسته در سایه بخشکانید .

 

 

 

 


دقت داشته باشید درصورتی که اندازه رناس دوچندان شد ، رنگ رناس تیره یا این که خفه تر می شود و در صورتی‌که کمتر شد پشم به رنگ رناس باز در می آید .

 

 

 

 


پنجم رناس ( دوغی ) : پشم را سه روز و سه شبکه های مردمی در دوغ بسیار خوابانیده بعد آنرا شسته با چهار و نیم کیلو رناس در آب سرد ریخته و پشم را به دفعات بازه زمانی سه روز ، زیر و رو کرده و بعدا ضروری هست پشم را یک سری روز در چشمه یا این که آب سرد چاه قرار داده و هر از چندین گهگاه زیرو رو نمائید . هر چه پشم در آب سرد بخش اعظم بماند رنگ آن مخملی تر می شود و در فیض فرش دارنده گیسو زیادتری می شود .

 

 

 

 


می بایست اعتنا داشته باشید ، در حالتی که پشم در ادرار گا و ماده سه روز و سه کانال های مردمی خوابانده شود و بعدا در آب سرد بماند، رنگ مسئله لحاظ ، به مراتب حاذق تر گردیده و در اصطلاح مغزدار می شود . به طوری که بعد از آن از تمام شدن بافت فرش ، درصورتی که آن را تماشا کنیم از بالا فرش موج و جلای مخصوصی دارد و قلیل رنگ نشان داده می شود ، درحال حاضر آن که تحت فرش ، رنگ ها تیره خیس شده و مغز دار تر می شود و هیچ برق و جلایی ندارد .

 

 

 

 


ششم زرشکی : که مانند لاکی یا این که رناسی با چهار و نیم کیلو پوسته ی گردو ، و یه خرده بز غنج ( پوست پسته ی کوهی) جوشانیده و پشم را در به عبارتی آب رنگ ، می بایست قرار اعطا کرد تا خوب به خویش رنگ بگیرد .

 

 

 

 


هفتم عنابی : که نظیر رناسی بایستی با چهارو نیم کیلو پوست گردو و فارغ از به کارگیری از بزغنج جوشانده شود و پشم را در آب رنگِ به دست آمده قرار بخشید تا رنگ عنابی را کاملا به خود جذب نماید .

 

 

 

 


هشتم انواع صورتی ها : پس از این که لاکی کار آمد ، در تراز ی نقطه پایان آب کرم که به رنگ صورتی در آمده ، پشم های لاکی را در آورده و پشمی را که می خواهید به رنگ صورتی کار بیاورید، در آن ریخته تا رنگ دلخواه صورتی شما کار آید . توجه داشته باشید هر اندازه پشم در آب مانده ی لاکی بماند ، رنگ صورتی پر رنگ می شود و بالعکس .

 

 

 

 


نهم نوع های پیازی : برای به دست آوردن این رنگ پشم را می بایست در آب پس باقی مانده ی رناس بخوابانید تا به رنگ پیازی در آید .

 

 

 

 


دهم یاسی یا بنفش : فعالیت به دست آوردن این رنگ شبیه صورتی می باشد ، با این تفاوت که در صورتی‌که پشم را در آب نیلی کم رنگ مدت پاره ای بخوابانید رنگ یاسی حاصل می شود ، درصورتی که برهه هنگامی بازه زیادتر باشد بنفش حاصل می شود .

 

 

 

 


یازدهم قهوه یی و نوع های آن : پشم را با یک و نیم کیلو رناس و یک کیلو پوست انار، با یک و نیم کیلو پوست گردو بپزید .

 

 

 

 


به جای پوست گردو از « جَفت » که ماده ی پوست درخت بلوط لرستان میباشد می شود به کارگیری کرد . از جفت رنگ شتری را نیز می توان به دست آورد در صورتی‌که به میزان این گیاهان یه خرده « اسپرک » بیش تر فرمایید پشم به رنگ بیدی در می آید ، درصورتی که میزان رناس اکثر شد و اسپرک زیادتری به عمل برده شد ، پشم رنگ شکلاتی به خود می گیرد 


دوازدهم قهوه یی سوخته : پشم را با یک و نیم کیلو رناس به همراه یک کیلو پوست انار و یک و نیم کیلو پوست گردو و پنجاه گرم زاج سیاه بپزید ، یا پشم را با یک و نیم کیلو جفت و یک کیلو پوست انار ترکیب کرده بپزید ، تا قهوه یی سوخته حاصل شود .

 

 

 

 


سیزدهم نارنجی و طلایی : پشم را با دو کیلو زاج سپید جوشانیده ، آن گاه بشویید . بعد با دو کیلو اسپرک پشم شسته را گشوده بجوشانید ، و بعد آن را ، از پاتیل بیرون آورده تا سرد شود مجدد در حالتی که همین پشم را با یه خرده رناس بجوشانید ، رنگ طلایی حاصل می شود ، در صورتیکه پشم را با میزان رناس بیشتری بجوشانید رنگ نارنجی به فعالیت می آید .

 

 

 

 


دقت داشته باشید به کار آوردن رنگ طلایی یا این که نارنجی رنگ ، بستگی دارد به میزان کم و یا این که مضاعف به کارگیری کردن از رناس . همچنین در حالتی که پوست انار اندک آب گردیده را کوبیده و موضوع به فعالیت گیری قرار دهید رنگ زردرنگ تیره ای به دست می آید و در حالتی که با یک و نیم کیلو اسپرک مخلوط کرده بجوشانید رنگ رنگ زردرنگ نارنجی حاصل می شود ، و چنانچه با پاره ای رناس ادغام شود رنگ های مختلفی از قبیل قهوه یی سرخ تا خرمایی حاصل می شود .

 

 

 

 


برچسب: قالیشویی در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۴:۳۰ توسط:عباسی موضوع: نظرات (0)