مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان .

مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان

ریشه بافی

به طور معمول دربالا و پائین تمام قالی ها و قالیچه ها ریشه های فرش به دیده می خورند که در حقیقت به عبارتی قسمت های ابتدائی و انتهائی تارهای فرش میباشند . ارتفاع این ریشه ها بسته به  قالیشویی در مشهد مراکز مختلف فرش بافی از یکی دو سانتی متر تا پانزده متر تغییر می کند . ولی بهترین مقدار برای ریشه های فرش رقمی در حدود چهار سانتی متر می باشد ریشه های بلندتر از این اندازه گر چه ممکن است دکوراتیو و زیبا باشند ولی اکثر اوقات به یکدیگر گره خورده و گاه ممکن میباشد پاشنه کفش ها درآن گیر نموده و یا اینکه بازیچه گربه های خانگی شوند .

در صورتی که ریشه های فرش از بین بروند می بضاعت و توان با الیاف مشابه با تارهای فرش ریشه های جدید ایجاد کرد و این کاری میباشد که رفوگران به خوبی از عهده آن برمی آیند .

گلیم
بافی در نصیب های بالا و پائین بسیاری از دست بافته ها، باریکه ائی به عرض یکی دو سانتی متر با کمک نخ پود، مثل پارچه بافته می شوند که دراصطلاح به آن گلیم باف و یا سوف می گویند در معدودی از فرش ها به جای ریشه ها، باریکه های گلیم دیده می شوند که به آن ها ریشه بسته می گویند که به آسانی می بضاعت و توان باز نموده و به چهره ریشه نمایان ساخت . گلیم بافن ها مانند ریشه ها به تیتر یک قسمت حفظ کننده برای فرش تلقی می شوند . بدین ترتیب که هرگاه آسیبی به این نصیب رسد رفته رفته قطعه آسیب دیده پیشرفت نموده تا اینکه به جسم اصلی فرش می رسد و در نتیجه باعث آن می شود که گره ها به تدریج ناپدیده شده و فرش بها های خود را از دست بدهد .

درصورتی که تار و پودهای این نصیب سائیده شد و یا از بین رفت باید سوای فوت وقت آن ها را قطع کرده و با نخ های محکم بخیه های معمولی و یا زیگزاگ مانند به قسمت فرسوده زد تا بدین طریق از متلاشی شدن فرش جلوگیری شود .

شیرازه
دوزی از آن جائی که لبه های جانبی مثل قسمت های بالاو پائین فرش بیشتر در معرض سائیده شدن و استهلاک قرار دارا هستند لذا هنگام بافت فرش چند تار جانبی نصیب های راست وچپ فرشینه را با استفاده از نخ های پود که از لابلای تارها گذرنیده شده اند به یکدیگر می تابانند و این کار را به تدریج تا خاتمه بافت فرش ادامه می دهند . در صورتی که ای حاشیه های جانبی با مروز دوران سائیده شدند صرفا با دوخت و با تابانیدن یک رشته از کلاف نخی جداگانه، متناسب با رنگ و نوع قالی به بدور تارهای جانبی کار ترمیم و استحکام بخشیدن به حاشیه های فرشینه را انجام می دهند . به این فعالیت در اصطلاح شیرازه دوزی می گویند که در طول حیات فرش ممکن است چندین توشه تکرار شود بی آنکه ارزش تجارتی آن کاهش یابد .

رفع
پیچیدگی کناره های فرش گاهی تایم ها کناره های جانبی برخی از فرش های پرکار و یکسری پوده مانند فرش های ساروق، بیجار، کاشان، اصفهان، قم و تبریز پیچیده شده و لوله می شود و این حالتی است که به ندرت در فرش های با بافت شل و یک پوده رخداد می افتد . در صورتی که پود هائی را که به به دور تارهای جانبی می پیچانند محکم کشیده و یاسفت کرده و یا رجوع کنید های گره ها را محکم کتف کرده باشند این کیفیت بروز می کند و عامل ها دیگر در بروز این وضعیت ممکن می باشد به علت تابیده گردیده بش از حد پودها و یا تراکم زیاد چِلّه ها در کناره های فرش باشد .

برای رفع لوله شدن کناره های جانبی فرش از طریقه ای آسوده و عملی که انجام آن در منزل با کمی حوصله و حوصله میسر میباشد نام می بریم و آن این می‌باشد که نوارهائی به عرض تقریبی چهار سانتی متر ازلینولئوم و یا محصول مشابه آن را گزینش نموده و در حاشیه پشت فرش و در نصیب های لوله گردیده با نخ و سوزن مطلوب به صورت زگزاگ می دوزند .

باید توجه داشت که هیچ گاه نباید برای رفع لوله شدن، کناره های فرش را با چسب، موم و یا میخ به کف اطاق، پارکت و موکت زیر فرش چسبانیده و یا میخکوب کرد . چه آن گاه از مدتی چسب خشک شده و فرش از کف اطاق جدا می شود . در حالی که به فرش آسیب دوچندان رسیده و یا این که میخ های کوبیده گردیده در جسم فرش آن را پاره نموده و به ارزش آن لطمه زده می باشد .

گر چه اطو کشیده کناره های لوله گردیده با به کارگیری از پارچه مرطوب رویکرد حلی میباشد تا حدودی عملی و گاهی نیز به کار می رود ولی باید توجه داشت که اطوی بسیار گرم به الیاف فرش آسیب رسانیده و آن را وخیم و پوسیده می کند .

رفوگری
درصورتی که تار و پود و پرز فرش به دلیل بید خوردگی و یا آتش سیگار و یا در اثر اصطحکاک از بین رفته و در نتیجه در فرش سوارخ و یا پارگی ایجاد شده باشد می بضاعت و توان آن را رفو نمود .به جور ای که فرش مانند شرایط قبلی خویش به نظر رسد ولی این عملی میباشد که انجام آن فقط از رفوگر بر می آید .

همان طور که در پیش اشاره شد قبل از رفوگری باید فرش را شستشو نمود ضرورت انجام این عمل به دلیل آن است که اولاً رنگ های الیاف و پرزهای فرش و میزان پوسیدگی بیشتر معین شود . ثانیاً اینکه رعایت بهداشت رفوگر این دستور را اجتناب ناپذیر می نماید .

پیشین از رفوگری باقی ما‌نده گره های صدمه خورده را از روی شبکه تار و وپود فرش به وسیله سوزن و درفش جدا می کنند . بعد در صورتی که نصیب آسیب دیده تعالی شود آن را در باطن یک کادر چوبی که به منزله دار فرش می‌باشد محصور نموده ابتدا عملیات تارکشی را در این ناحیه انجام می دهند و آن گاه عمل گره زنی را استارت نموده و طبقه پرز جدیدی را با الهام از قسمت های مشابه در فرش به وجود می آورند .

به هنگام رفوگر باید به نوع گره ها نیز اعتنا نمود به این معنی که فرشی که با گره ترکی بافته شده می باشد گره های نصیب قضیه لحاظ برای رفو، به تحمیل باید از گونه گره فارسی باشد .نیز چنین باید سایر مشخصات بافت از قبیل تعداد نخ های پود به کار رفته و غیره را موضوع توجه قرار دارد .

آن‌گاه از خاتمه گره زنی رمز پرزها را به وسیله یک قیچی راز برگشته به بلندی سایر پرزهای فرش قیچی کرده و آن گاه به پشت فرش در این قسمت باید اطوی گرم کشید تاگره ها به طور کامل در جای خود قرار گیرند .

هرگاه محلی که باید رفو شود کوچک باشد می توانایی با الهام از نقشه قمست های قرینه در فرش، رفوی آن را انجام بخشید . ولی در صورتیکه قسمت صدمه خورده گرانقدر شد باید مقدمه نقشه آن را ترسیم و آن گاه عملیات رفوگری را انجام اعطا کرد .

در هنگام رفوگری باید اعتنا نمود که الیاف به کار رفته به طور دقیق همرنگ و نیز فرآورده پرز فرش باشند .

گاهی رفوگرها قمست های رنگ آمیزی می نمایند ولی باید بدانیم که پس از چندی الیاف رنگ گردیده سائیده گردیده و مجدد قسمت های رنگ ورو رفته قبلی هویدا می شوند .

 


برچسب: قالیشویی در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۰:۰۱ توسط:عباسی موضوع: نظرات (0)