مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان .

مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان

فرش ایرانی، نماد هنر و دارایی با ارزش (بخش اول)

فرش پارسی یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی قالیشویی در مشهد  در جهان می باشد . قدیمی‌ترین فرش ایرانی در موزه ارمیتاژ واقع گردیده و پازیریک نام دارد . عمر این فرش 2500 سال می باشد و نقش و نگاری دیرینه داراست . تکنیک پیشرفته ای که در فرش پازیریک استفاده می‌شود، نشان دهنده تاریخ طولانی تکامل و تجربه در بافندگی هست . این فرش دوچندان زیبا، قدیمی‌ترین فرش دستباف شناخته شده در عالم محسوب می گردد .

در ادامه به بعضا از انواع فرش‌های دستباف خوا هیم پرداخت .

فرش
فارسی بخش اعظمی از نظریه‌هایی که در رابطه با پیشرفت فرش اهل ایران در زمان حاکمان متفاوت در ارتفاع تاریخ بوده است، درست بوده و زمانی که کوروش تعالی بابل را فتح کرد معرفی فرش ایرانی و هنر فرش بافی اشاعه یافت .

گفته می‌شود که آرامگاه کوروش، که در پاسارگاد در قربت تخت جمشید وجود دارد، با فرش‌های گرانبها پوشانده شده بود . چه بسا در آن برهه زمانی درباریان و اشخاص معمول‌تر جامعه هم از فرش‌ها کوچک و زیبایی برای تزیین خانه‌های خویش استعمال می‌کرده اند . موادی که برای بافت این فرش‌ها به کارگیری می‌شد معمولا از گله‌های گوسفند و بز، بدست می‌آمدند .

به عبارتی دیگر یک فرش ایرانی پارچه ای سنگین وزن میباشد که برای طیف وسیعی از اهداف کاربردی و نمادین ساخته گردیده و برای مصارف خانگی، فروش و صادرات محلی در کشور‌ایران تولید می شود . بافندگی فرش بخش مهمی از تمدن اهل ایران و هنر ایرانی میباشد که از سال‌های بسیار به دور در در میان مردم عادی اشاعه داشته و نسل به نسل گردیده است .

مناطق پر اسم و رسم بافت فرش سنتی ایران عبارتند از: مشهد، تبریز، اراک، اصفهان، کاشان و کرمان . انواع شناخته گردیده ای از فرش‌های ایرانی در شهرهای خراسان، مشجه، هرات، شیراز، کرمان، تبریز، سنا، ساروک، هرات، همدان، فرمان روا آباد و اصفهان بافته می‌شدند . همچنین در دیگر شهرهای کوچک و همچنین روستاهای موجود نیز این هنر ترویج داشته میباشد .

در کشور‌ایران برای بافت فرش‌های دستباف از بعضی مواد مثل پشم، پنبه و ابریشم استعمال می‌شده است و همچنان هم ادامه دارااست .

پشم
در بسیاری از قالی‌های ایران، پشم گوسفند جانور می‌باشد . ویژگی و کیفیت پشم‌های به کار گیری شده از هر ناحیه به بخش دیگر گوناگون می‌باشد و بسته به نژاد گوسفند، شرایط آب و هوایی، آداب و رسوم ویژه مربوط به آن مکان و چگونگی پشم شدن و پردازش آنها متغیر می‌باشد .

ابریشم
ابریشم ماده ای گران ارزش می باشد و معمولا برای فرش‌های تزئینی استفاده میشود . وجود ابریشم در فرش می‌تواند برای پر رنگ سازی موادسازنده خاص طراحی، به کارگیری شود . فرش‌های با کیفیت بالا که معمولا در شهرهای کاشان، قم، نائین و اصفهان بافته می‌شوند، ابریشمی میباشند .

گبه
گبه یک فرش دستباف می‌باشد که در آن طرح‌های انتزاعی و هندسی با مورد رنگ خوشگل به دیده می‌خورد . گبه معمولا بوسیله زنان عشایر ساخته شده هست و به همین عامل ارزش متعددی را دارا هست . گبه‌ها زیاد ضخیم‌تر و سنگین‌تر از فرش‌های اهل ایران می‌باشند و کالا به خصوص تری دارند . گبه از نخ‌های پشمی طبیعی به وجود می‌آید و این نخ‌ها را معمولا فرد بافنده تولید کرده و تمام رنگ‌های آن ها با رنگ گیاهی طبیعی ساخته می شوند . گبه یکی از ارزان‌ترین گونه های فرش‌های ایرانی هست و الگوهای آنها از یک گونه ساده با عنصرها پاره ای از عنصرها دکوری ساخته میگردند و معمولا مستطیل شکل و دربرگیرنده حیوان ها انتزاعی می باشند .

نمونه‌هایی از گبه‌های هندی هم وجود دارند البته بایستی به این زمینه توجه کرد که تفاوت‌های چشمگیری در بین گبه‌های فارسی و هندی وجود دارااست و به هیچ عنوان نمی بضاعت و توان از نظر کیفیت آنها را با نیز مقایسه کرد . به طور اکثر این تفاوت قادر است به یاد کیفیت پشم به کارگیری گردیده در آن ها باشد . پشم گوسفندان ایرانی بسیار نرم‌تر و همینطور با دوام‌تر میباشد و کیفیت آن قطعا خوب تر خواهد بود .

گلیم
گلیم مدلی از بافت قالی در کشور ایران است که به طور سنتی در کشورهای امپراتوری کهن عثمانی، ایران، آذربایجان و کشورهای ترکی آسیای مرکزی تولید میشود . گلیم می تواند صرفا جنبه تزئینی داشته باشد و یا می‌تواند به تیتر جا نماز فعالیت کند .

جاجیم
جاجیم در بخش اعظمی از بخشها سراسر مرزوبوم مثل آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان، مازندران و عجم ساخته شده هست . تابلو فرش و قالی‌های بافته شده در شهرهای متعدد و مرکز ها حوزه‌ ای ایران هر کدام با هم تفاوت‌های زیادی دارا‌هستند . در ادامه به کشف عمده آن ها خوا‌هیم پرداخت .

فرش
تبریز فرش‌های سنتی اهل ایران با کیفیت بالا از پشم یا این که ابریشم تهیه و تنظیم می گردند . الگوها و طرح‌های این فرش‌ها معمولا از گل، بوته، درخت و صحنه‌های شکار به‌وجود آمده اند . دیگر تفاوت‌های فرش‌های سنتی ایرانی در میزان نوروفروغ و رنگ آنهاست . فرش‌های اهل ایران معمولا به عمر مشهور هستند و اکثر زمان ها سال‌های طولانی بدون خرابی باقی می‌مانند .

الگوهایی که در موضوع گل‌های زینتی زیبا به فعالیت می‌روند، معمولا آرم تجاری فرش کاشان می‌باشد . رنگ‌های مسئله به کار گیری در طراحی این فرش‌ها ترکیبی از قرمز‌های تیره و گاه به گاه گل‌های زرد، سبز و نارنجی سوخته است .

 


برچسب: قالیشویی در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۵ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۴:۳۸ توسط:عباسی موضوع: نظرات (0)