مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان .

مرجع مقالات رسمی قالی و نحوه شتشوی ان

طرز تهیه رنگهای گیاهی به ترتیب نوشته می شود:

اولیه سپید : پشم را در ظرف بزرگی با سه سطل آب بیست و پنج جایگاه گرما با قریه گرم روغن آب کوهی می بایست خوابانید تا تمام جرم و چربی پشم گرفته شود . در صورتیکه  قالیشویی در مشهد  روغن آب کوهی در اختیار نداشتید می توانید پانصد و پنجاه گرم سودا مصرف کنید .

 

دوم سرخی ( لاکی ) : پشم زمانی این رنگ را به خویش می گیرد که از قرمزدانه ، که به آن لاکی نیز می گویند به کارگیری می شود . قرمزدانه به کرم نیز شهرت دارااست .

 

کرم جنازه ی حشره یی می‌باشد که اکثراً روی شاخه های درخت انجیر و درختانی از این نوع زندگی می نماید . این کرم پس از مکیدن شیره ی گیاه از خویش صمغی ترشح می نماید که آن‌گاه از صاف کردن آن ، قرمزدانه حاصل می شود .

 

پشم را به ترتیب با یک کیلو آهک آب چشم در میزان زیادی آب که در آن غلط بخورد یک روز و یک شبکه های مردمی خوابانده ، بعد از آن از آن در چشمه یا آب جاری و زلال آن قدر بشوئید که دیگر اثر و اثراتی از آهک در آن نباشد ، آنگاه پشم را با یک و نیم کیلو زاج در آب بجوشانید ، مجدد در چشمه و آب اعصاب و روان عالی بشویید . بعد از آن از آن با یک کیلوگرم کرم ِ شراب کش کوبیده و فیلتر شده یعنی به طور کامل ً پخته گردیده پشم را خوب جوشانیده تا رنگ به خویش بگیرد . بعداً دو کیلو لیمو عمانی کوبیده را در آب گرم قبل ترکیب کرده و پشم را مجدد بجوشانید تا آب گرم به رنگ صورتی در بیاید .

 

آنگاه
پشم را از پاتیل خارج آورده ، مجدد عالی بشویید و در سایه برای کم آب شدن پهن کنید_


یادتان باشد ناچیز رنگ یا این که لبریز رنگ بودن لاکی بستگی داراست به مقدار مصرف کرم و اندازه لیمو عمانی و فعالیت کم آب کردن پشم در آفتاب یا این که سایه .

 

سوم لاکی دانه اناری یا شرابی : توسط بزغنج که پوست پسته ی کوهی هست و رنگ قرمزدانه را ثابت می نماید تهیه و تنظیم می شود . لاکی دانه اناری ( تورکه اناری ) زمانی تهیه و تنظیم می شود که به ترتیب تنظیم ی سرخ ( لاکی ) کار نمود . دست پایان بایستی پشم را در آب چشمه یی که پیش از این ً پشم آهکی در آن شسته شده ، شستشو کرد . به عبارت دیگر با تجربه ی زیاد، دست آخر می بایست پشم را در آب مضاعف و سرد، که دارای اندازه کمی آهک خوب حل شد، باشد قرار گیرد و بعداً در سایه خشکانید .

 

چهارم روناسی : این گیاه ماشین میباشد و در بخش اعظمی از نقاط کشور ایران می روید . کشت این گیاه هم زیاد ساده و امکان پذیر می‌باشد . برای عمل آوردن رناسی باید ریشه ی گیاه را بخشکانید و پس از کوبیدن در آب بپزید . بعد از آن از پخته شدن ماده ی رنگی حاصل می شود .

 

این رنگ را ممکن است از گیاه یکساله تا نه ساله بدست بیاورید . البته ، عموما آنگاه از خیر سال گیاه قدرت رنگ دهنده ی خویش را از دست می دهد . بنابر عمر گیاه ، حاصل رنگ ممکن هست قرمز‌رنگ آجری ( رنگ باز یا این که قرمز‌رنگ تیره ) باشد .

 

روش و ترکیب رنگ کردن پشم به نسبت یک به یک است . یعنی چهار و نیم کیلو پشم با چهار و نیم کیلو رناس به علاوه ی یک و نیم کیلو قارا و یک و یک چهارم کیلو زاج سپید .

 

پشم می بایست مدت بیست دقیقه در آب بماند و جوشانیده شود و آن‌گاه شش ساعت در آن آب بماند تا سرد بشود . بعد از آن پشم را از آب رنگ خارج نمائید و بلا مسافت بشویید . بعدا دو درجه پشم رنگ شده را با چهار و نیم کیلو رناس و سه و نیم کیلو رناس مغز ( فارغ از پوست ) پانزده دقیقه بجوشانید بعد ، پشم را شسته در سایه بخشکانید .

 

توجه داشته باشید درصورتی که مقدار رناس مضاعف شد ، رنگ رناس تیره یا این که خفه خیس می شود و در صورتی‌که کمتر شد پشم به رنگ رناس باز در می آید .

 

پنجم رناس ( دوغی ) : پشم را سه روز و سه شب در دوغ دوچندان خوابانیده بعد آنرا شسته با چهار و نیم کیلو رناس در آب سرد ریخته و پشم را به دفعات زمان سه روز ، تحت و رو کرده و بعدا لازم است پشم را چند روز در چشمه یا این که آب سرد چاه قرار داده و هر از یکسری گاهی زیرو رو فرمائید . هر چه پشم در آب سرد بخش اعظم بماند رنگ آن مخملی تر می شود و در نتیجه فرش دارای مو زیادتری می شود .

 

می بایست توجه داشته باشید ، در حالتی که پشم در ادرار گا و ماده سه روز و سه شبکه های مردمی خوابانده شود و بعدا در آب سرد بماند، رنگ مسئله حیث ، به مراتب قدرتمند خیس گردیده و در اصطلاح مغزدار می شود . به طوری که بعد از تمام شدن بافت فرش ، درصورتی که آن را تماشا کنیم از بالا فرش موج و جلای مخصوصی دارد و ناچیز رنگ نشان داده می شود ، درحال حاضر آن که زیر فرش ، رنگ ها تیره خیس گردیده و مغز دار خیس می شود و هیچ برق و جلایی ندارد .

 

ششم زرشکی : که مثل لاکی یا رناسی با چهار و نیم کیلو پوسته ی گردو ، و یه خرده بز غنج ( پوست پسته ی کوهی) جوشانیده و پشم را در همان آب رنگ ، می بایست قرار اعطا کرد تا عالی به خویش رنگ بگیرد .

 

هفتم عنابی : که نظیر رناسی باید با چهارو نیم کیلو پوست گردو و فارغ از به کارگیری از بزغنج جوشانده شود و پشم را در آب رنگِ به دست آمده قرار داد تا رنگ عنابی را تماما به خویش جذب نماید .

 

هشتم اشکال صورتی ها : پس از این که لاکی عمل آمد ، در مرحله ی پایان آب کرم که به رنگ صورتی در آمده ، پشم های لاکی را در آورده و پشمی را که می خواهید به رنگ صورتی کار بیاورید، در آن ریخته تا رنگ دلخواه صورتی شما فعالیت آید . دقت داشته باشید هر اندازه پشم در آب باقیمانده ی لاکی بماند ، رنگ صورتی پر رنگ می شود و بالعکس .

 

نهم گونه های پیازی : برای به دست آوردن این رنگ پشم را بایستی در آب پس باقی مانده ی رناس بخوابانید تا به رنگ پیازی در آید .

 

دهم یاسی یا بنفش : عمل به دست آوردن این رنگ شبیه صورتی می باشد ، با این تفاوت که در صورتی‌که پشم را در آب نیلی اندک رنگ مدت پاره ای بخوابانید رنگ یاسی حاصل می شود ، درصورتی که برهه زمانی دوران زیادتر باشد بنفش حاصل می شود .

 

یازدهم قهوه یی و گونه های آن : پشم را با یک و نیم کیلو رناس و یک کیلو پوست انار، با یک و نیم کیلو پوست گردو بپزید .

 

به جای پوست گردو از « جَفت » که ماده ی پوست درخت بلوط لرستان میباشد می شود به کارگیری کرد . از جفت رنگ شتری را هم می بضاعت به دست آورد در صورتی‌که به اندازه این گیاهان یه خرده « اسپرک » بیش تر فرمائید پشم به رنگ بیدی در می آید ، درصورتی که مقدار رناس عمده شد و اسپرک زیادتری به فعالیت برده شد ، پشم رنگ شکلاتی به خود می گیرد .

 

دوازدهم قهوه یی سوخته : پشم را با یک و نیم کیلو رناس به یاور یک کیلو پوست انار و یک و نیم کیلو پوست گردو و پنجاه گرم زاج سیاه بپزید ، یا پشم را با یک و نیم کیلو جفت و یک کیلو پوست انار ادغام کرده بپزید ، تا قهوه یی سوخته حاصل شود .

 

سیزدهم نارنجی و طلایی : پشم را با دو کیلو زاج سفید جوشانیده ، آن گاه بشویید . سپس با دو کیلو اسپرک پشم شسته را باز بجوشانید ، و بعد آن را ، از پاتیل بیرون آورده تا سرد شود مجدد در حالتی که همین پشم را با یه خرده رناس بجوشانید ، رنگ طلایی حاصل می شود ، در صورتیکه پشم را با میزان رناس بیشتری بجوشانید رنگ نارنجی به فعالیت می آید .

 

توجه داشته باشید به کار آوردن رنگ طلایی یا نارنجی رنگ ، بستگی دارد به مقدار اندک و یا این که زیاد استفاده کردن از رناس . همچنین در حالتی که پوست انار کم آب گردیده را کوبیده و مسئله به کار گیری قرار دهید رنگ زرد تیره ای به دست می آید و در‌صورتی‌که با یک و نیم کیلو اسپرک ترکیب کرده بجوشانید رنگ رنگ زرد نارنجی حاصل می شود ، و چنانچه با پاره ای رناس ترکیب شود رنگ های مختلفی از قبیل قهوه یی سرخ تا خرمایی حاصل می شود .

 

 


برچسب: قالیشویی در مشهد،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۳۳:۰۰ توسط:عباسی موضوع: نظرات (0)