مرجع مقالات رسمي قالي و نحوه شتشوي ان مرجع مقالات رسمي قالي و نحوه شتشوي ان .

مرجع مقالات رسمي قالي و نحوه شتشوي ان

بيد زدگي فرش دستباف

قاليشويي در مشهد

 

بيد زدگي فرش دستباف

مراقبت از فرش لوله گرديده
مراقبت از فرش لوله گرديده نحوه هاي مختلفي دارااست كه شايسته ترين و صحيح ترين شيوه اين ميباشد كه آن را باطن نايلون جاي دهيد. اين عمل منجر ميشود فرش شما در تمام موقعيت مانند دوره حمل و نقل، در قبال نور و روشنايي خورشيد و در حين محافظت در انبار سلامت بماند. درضمن به خاطر داشته باشيد كه هيچ وقت از طريق ديگري به غير از رول كردن يا اين كه به عبارتي لوله كردن فرش براي حمل آن استعمال نكنيد. مثلا وقتي كه شما فرش دستباف خويش را تا ميكنيد، به بخش هاي خاصي از فرش شما، فشار وارد ميشود كه همين سبب وخيم شدن و پاره گي آن خواهد شد. ولي در شرايطي كه در قوانيني مجبور به تا كردن فرش مي‌باشيد، مي بايست اين را در حيث داشته باشيد كه تا حد قابليت و امكان سريع‌خيس تا را گشوده فرماييد و قبلي از پهن كردن فرش، آن را سفت لوله فرماييد، مدتي حوصله نماييد و بعد از آن آن را پهن نمائيد.

هنر محافظت از فرش هاي دستبافت نزد افرادي ميباشد كه از تار و پود و جزئيات يك فرش دستبافت آگاه باشند. هر فرشي دنيايي از هنر ميباشد كه عدم اطلاع از چگونگي محافظت از اين فرش ميتواند زيبايي فرش شمارا خدشه دار نمايد. فرش هاي كلاهدوزان نيز مستثني از اين دستور نيستند. در صورتي‌كه كه علاقمند به هنر اصيل اهل ايران ميباشيد مي‌توانيد توليد ها مارا ببينيد.

 


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۴:۱۲ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

دارهاي عمودي


اين جور دار قالي منحصربه‌فرد روستاها و مراكز قالي بافي شهري مي باشد و ساختمان آن تا حدودي پيچيده خيس از دستگاه هاي افقي مي باشد. فرش هايي كه با اين دستگاه ها بافته مي شوند از لحاظ بعد ها و نقشه از فرش هايي كه با دارهاي افقي بافته مي شوند دقيق خيس ميباشند.

قاليشويي در مشهد

دستگاه هاي عمودي مشتمل بر گونه هاي متعدد زير مي باشند.
دار اثبات
اين جور دار به طور چهار چوبي ميباشد كه از اتصال دو تيره محكم و خدنگ به طور افقي در صدر و پائين و همچنين دو تير عمودي در طرفين تيرهاي افقي تشكيل مي شود. تارهاي قاليچه و قالي به تناسب نازكي و پهنا فرش متبوع در بين تير بالايي (سردار) و تير پاييني (زير دار) كشيده مي شوند. كارگر بافنده روي تخته الوار مانندي مقابل دار فرش مي نشيند و به تدريج كه كار بافت پيشرفت مي كند. محل اين تخته را فراتر مي مارك. در اين گونه دار ارتفاع فرش اندكي كوچكتر از مسافت تيرهي بالايي و پاييني دستگاه مي باشد.

 

دار قالي, فرش و گليم


دار تبريزي
در اين جور دار نيز تارهاي فرش تيرهاي بالا و پايين دستگاه را بدور مي زنند. يكي از ويژگي هاي اين گونه دار اين ميباشد كه به تناسب پيشرفت كار ضمامن بالايي دستگاه كشيده مي شود و در نتيجه تارها شل و ول گرديده و نصيب بافته گرديده به پشت دار منتقل مي شود و بدين سيرتكامل جاي بافنده تغيير نمي كند و هميشه در به عبارتي طول قبلي مقابل دار قالي مي نشيند. از اين مدل دارها در تبريز و ساير شهرهاي آذربايجان و هم چنين در اراك و قم و همدان و پاره اي از نقاط مركزي ايران به كارگيري مي كنند.


دار كرماني
از اين گونه دستگاه اولين توشه در كرمان استعمال شد و امروزه در برخي ديرگ از شهر هاي ايران مانند كاشان، نائين، اصفهان به كارگيري از آن معمول ميباشد. مكانيسم بافت در اين جور دار چنين ميباشد كه نصيب هاي بافته گرديده به تدريج دور تير پاييني پيچيده مي شود در نتيجه با آن مي اقتدار فرش هايي با اندازه هاي پهناور را بافت. يكي ديگر از قابليت هاي اين قبيل دستگاه ها اين سات كه كشش تارها را با آن‌ها بهتر مي قدرت كنترل كرد و در قبال به علت آن كه نصيب هاي بافته گرديده به پشت دستگاه منتقل مي شود امكان مقايسه نقشه نصيب هاي بافته گرديده با نقاط قرينه منتقل گرديده به پشت دار نيست.

 

به صورت كلي در ويژگي ها و ساختمان دستگاه هاي قالي بافي از دوره هاي پيشين تاكنون تغييرات زيادي داده نشده ميباشد و تحقيقات و تحولات صورت گرفته بر روي آن با اعتنا به ساير سخن متعلق به پيشه قالي بافي از دوره هاي پيشين تاكنون تغييرات زيادي داده نشده ميباشد و تحقيقات و تحولات انجام يافته بر روي آن‌ها با دقت به ساير كلام متعلق به پيشه قالي بافي مانند رنگرزي و طراحي بسيار ناچيز بوده. بافندگان فرش هنوز هم با به عبارتي دستگاه هاي قديمي و ابتدائي بر طبق سنت ها و نحوه هاي آباء و اجدادي خويش به كار بافت فرش اشتغال دارا هستند.


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۶:۴۰ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

همه چيز در مورد چله كشي


ميتوان اظهار كرد مهم‌ترين مرحله قبلي از قاليشويي در مشهد بافت هر گليم و فرشي عمليات چله كشي آن مي‌باشد كه به روش هاي مختلفي چهره مي گيرد . در واقع سواي داشتن يك چله بي عيب و نقص هيچ وقت نمي‌اقتدار فرشي باكيفيت و با ظاهري مناسب ساخت كرد . در‌اين مقاله همت داريم شمارا با اشكال روشهاي چله كشي ، ابزار و وسايل واجب جهت انجام آن و نكات مهمي كه مي بايست رعايت فرماييد آشنا سازيم .

قاليشويي در مشهد

اول و وسايل موضوع نياز براي عمل چله كشي صحيح مثل بافت فرش كه نياز به ابزار يگانه اين فعاليت است ، براي انجام عمليات چله كشي هم به وسايل خاصي نياز است مثل دار قاليبافي ، دفه و دفتين ، نقشه قالي ، نخ چله ، آچار ، تسمه چوبي ، سيخ پود كشي ، متر ، خودكار سياه يا ماژيك عادي ، ميخ و چكش .

بخش اعظم اين ابزار به عبارتي ابزارهايي اند كه در بافت فرش نيز به كار مي روند و كاربردشان يكسان ميباشد ، به‌دنبال به توضيح مختصري درباره با چندين از اين وسايل ميپردازيم :

دار

قالي دار قالي در واقع يك چهارچوب فلزي و يا اين كه چوبي ميباشد كه قالي و فرش بر روي آن بافته مي شود . دارهاي قالي در اشكال و سايزهاي مختلفي وجود دارند كه متناسب با نقشه ي متبوع تعيين مي‌شوند . متداول ترين دارهاي قالي عبارتند از دار افقي و دار عمودي .

 

نقشه

فرش نقشه فرش درواقع نماي قاليست كه قاليباف با تلاوت آن مي تواند طرح موضوع لحاظ را پياده نمايد . در چله كشي نيز تعداد تارهاي چله با اعتنا به نقشه فرش گزينش ميگردد ، به اين ترتيب يك چله كش ماهر بايد بر قرائت نقشه هاي فرش نيز احاطه كافي را داشته باشد .

 

نخ

چله نخ چله نخي ميباشد كه با به كارگيري از آن عمليات چله كشي انجام مي گردد ، اين نخ ها معمولا از مال پنبه اي ، ابريشمي و يا پشمي مي‌باشند كه با دقت به نقشه و رجشمار قالي تهيه و تنظيم و به كارگيري ميگردند .

 

مشخصات

و ويژگيهاي گونه هاي نخ چله نخ

چله كشي

نخ

چله با فرآورده پشمي استفاده از نخ هاي چله با جنس پشمي امروزه خيلي مسئله استقبال نميباشد و اكثر در قبل به عمل ميرفته عارضه ها به كار گيري ي بخش اعظم آن در گذشته را نيز ميتوان عواملي چون در دسترس تر بودن نسبت به بقيه مواد اوليه ، تداوم و استحكام و همچنين گرمازايي آن دانست .

 

نخ

چله با جنس پنبه اي نخ هاي قاليشويي در مشهدپنبه اي را از الياف غوزك پنبه تنظيم مينمايند ، اين نخ هاي توليدي متناسب با مدل كاربردشان با خصوصيات خاصي توليد مي‌شوند . نخ هاي پنبه اي كه بعنوان نخ چله مورد استعمال قرار ميگيرند معمولا با نمره هاي ۱۰ ، ۲۰ ، ۳۲ و ۴۰ تهيه مي‌شوند و متناسب با جور بافت يعني ريزبافت و يا درشت بافت بودن فرش بصورت يك لا به لا و چند لا قضيه به كار گيري قرار مي‌گيرند .

 

نخ

چله با مال ابريشمي نخ هاي ابريشمي از پيله كرم ابريشم و توسط كارخانجات ابريشم كشي تنظيم و ساخت مي گردند ، از آنجاييكه اين نخ ها نازكي و لطافت زيادي دارا هستند به صورت معمول در چله كشي قاليهاي ظريف و ريز بافت گزينه استعمال قرار ميگيرند . قابل ذكر ميباشد اين نخ هاي ابريشمي علاوه بر ظرافتي كه دارا هستند از استحكام فراوان بالايي هم برخوردار مي باشند .

 

قرائت

مقاله بهترين تراكم فرش ماشيني چقدر ميباشد؟


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۳:۱۸ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

تابلو فرش آيه

قاليشويي در مشهد

افتاده كه فروشندگان شما‌را به خريد تابلو فرش دستبافت تشويق مي‌نمايند؛ چون زيبايي و گران قيمت بودن اين جور تابلوها زبانزد ميباشد. اما اين بدان شكل وجود ندارد كه تابلو فرش ماشيني قدمت و دوام ندارد يا اين كه از زيبايي برخوردار وجود ندارد.

تابلو فرش هاي دستبافت در كنار مواد و نخ باكيفيت، گره هاي توانمند تري دارا‌هستند و اين مسئله بر قدمت آنان مي‌افزايد. اين در حالي ميباشد كه در تابلو فرش ماشيني گره نيست و با به كار گيري از گرما و حرارت بالا الياف را به اساس مي چسبانند. در واقع تابلو فرش دستي و تابلو فرش ماشيني در يك نگاه بي آلايش نسبتاً شبيه يكديگر مي‌باشند البته با توجه طولاني تر الياف فرش دستي تماما قابل تشخيص ميباشد.

 


گونه هاي طرح هاي تابلو فرش ماشيني

تابلو فرش ها از جهت طرح و نقش طيف بزرگ تري نسبت به فرش ها دارا‌هستند؛

طرح هايي هم زيرا اشكال پرنده، گل رز و آفتابگردان، چشم انداز و طبيعت، خوشنويسي، وان يكاد، مينياتور و صورت از پرطرفدارترين نقش ها در تابلو فرش مي‌باشند.

علاوه بر اين برخي طرح ها براساس عشق طرف داران تابلو فرش به محل معاش و سبك معاش بافندگان به وجود آمده ميباشد . مانند طرح منزل هاي روستايي، كوچ عشاير و حتي حيواناتي همچون اسب و ببر.


محل بافت تابلو فرش هاي دستي

پراكندگي جغرافيايي اين هنر در كشورمان شايان توجه ميباشد .

هر ناحيه با دقت به ذوق و سليقه و فرهنگ وتمدن محل زنگي، سبك و سياق خويش را داشته و با توكل بر آنان تابلو فرش هايي سحرانگير و محصور كننده خوي مي‌كنند.

خواستگاه اصلي تابلو فرش دستي همچون فرش ها شهر تبريز ميباشد.

جذاب ميباشد بدانيد كه از ساير مهد هاي تابلو فرش مي شود به شهر اصفهان، كاشان، قم و سردرود همدان اشاره نمود.

از سرآمدان صادرات و فروش تابلو فرش مي شود به برندهاي عظيم زاده و وزراء اشاره نمود. چرا‌كه منحصربه‌فرد ترين تابلو فرش ها را در چنگ هنر دوستان عزيز قرار ميدهند.

 


بها گونه هاي تابلو فرش ماشيني و دستباف

به نظر ارزش واضح ميباشد كه تابلو فرش دستبافت ابريشمي به علت لاكچري بودن ارزش بالاتري نسبت به تابلو فرش ماشيني دارا هستند. از ساير عوارض تفاوت ارزش در‌اين تابلوها كيفيت نخ هاي به فعاليت رفته در آنهاست. سايز تابلو فرش نيز در كنار طرح و كالا از مهم‌ترين فاكتوهاي نرخ‌گذاري به شمار مي رود.


خريد از اينترنت تابلو فرش ماشيني و دستباف

امروزه خريد اشكال تابلو فرش به طور غير حضوري طريق مرسومي به حساب آورده مي شود و طرف داران به‌اين تابلوها خريد آنلاين را ترجيح مي‌دهند. كمپاني سجاده فرش و تابلو فرش مناجات كاشان اين قابليت و امكان را براي هنردوستان مهيا كرده تا با مشاهده و مقايسه اشكال تابلو فرش ماشيني و دستي ، ضمن تضمين كيفيت و صرفه جويي در وقت و هزينه بتوانند تابلو فرش گزينه عشق و علاقه خويش را خريداري نمايند.

 


تابلو فرش ماشيني طرح كلبه و فصل‌پاييز

تابلو فرش ماشيني

تابلو فرش ماشيني طرح كلبه و فصل پاييز


براي خريد و مشورت و اطلاع از بها اين تابلو فرش ماشيني و تابلو فرش دستباف و تابلو فرش چاپي و تابلو فرش فيس با ما تماس حاصل نماييد.

 

 

 

 


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۵۳:۴۷ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

بررسي قيمت فرش هاي ماشيني 1200 شانه

قاليشويي در مشهد 


كمپاني نوين يكي‌از مغازه هايي ميباشد كه توانسته ميباشد زيباترين فرش هاي ماشيني 1200 كتف را با قيمت خوب عرضه نمايد . بها فرش ماشيني 1200 كتف كمپاني نوين به شرح تحت ميباشد :
ارزش فرش 6 متري 1200 كتف : 7500000
بها فرش 9 متري 1200 كتف : 11250000
بها فرش 12 متري 1200 كتف : 15000000
ارزش فرش هاي 1200 كتف گل پررنگ به جهت استعمال از نخ هايبالك در بافت نخ خاب ، پاره اي فراتر است
منزل فارغ از كف پوش قابل زندگاني نخواهد بود . هرچقدر هم كه يك منزل را مملو از وسيله كنيد تاوقتي‌كه از كف پوش مطلوب براي كف منزل به كار گيري نشود ، نمي توانيد ادعاي بدون نقص بودن منزل را فرمائيد . فرش ها تحت عنوان محبوبت ترين كف پوش ها خصوصا نزد ما ايرانيان معرفي گرديده اند . فرش هايي كه در زيبايي به امداد دكور آمده و مكاني مطلوب را براي نشستن و .... آماده مي آوردند . تنوع و تعدد زياد فرش ها مارا بر آن داشته تا در هنگام خريد در تعيين در بين مورد هاي متفاوت مبادرت كرده و خريد فارغ از اگاهي و اعتنا نمي تواند خريدي اطمينان بخش و ناب به اكانت ايد .
موردها مختلفي در گزينش يك تخته فرش ماشيني براي منزل نقش دارا هستند . تعيين بايستي بر طبق دو اصل كلي صورت بگيرد نخستين داشتن نياز به كالا و هماهنگ بودن خصوصيات و كاربرد ها با نياز خريداران و دوم زيبايي و طرح فرش . در خصوص كاربرد خريداران مي بايست به خصوصيت هايي كه مال دارااست دقت نموده و بعد از باز‌بيني هاي لازم فرشي را خريداري كنند كه مطابق با نياز آنان باشد در بي آلايش ترين نمونه مي اقتدار چنين تيتر داشت كه فرش هاي نادر كتف و معدود تراكم براي فضاهاي پرتردد و فرش هاي پرشانه و لبريز تراكم براي فضاهاي به هم ريخته منزل مطلوب مي باشند . درباره ي طرح و رنگ و نقشه هم اختيار خريد به ذوق وسليقه مشتريان و داشتن هماهنگي و هارموني با دكور و سبك معاش داده مي گردد . گزينه ديگري كه جديدا در خريد و تعيين آيتم دقت قرار گرفته و رفته رفته تحت عنوان يكي‌از اصول تعيين بدل مي گردد ، بها كالا ميباشد . فرش هاي ماشيني براي ساخت مستلزم مواداوليه زياد و گران‌قيمت ، نيروي عمل كارشناس ، مجموعه كاركشته پباده سازي و ... هستند تمام اين مورد ها موجب ميشود كه فرش هاي ماشيني در نرخ‌گذاري ، مبالغ نسبتا بالايي را به خويش اختصاص دهند هم اكنون آنكه قرار به چنگ آوردن فرش ها در چرخه ناكارمد عرضه به طريق سنتي گشوده هم بها را تغيير‌و تحول داده و غير سنجيده و غير منطقي ارتقاء خواهد بخشيد .
در مقايسه بها فرش هاي ماشيني ميبينيم كه محصول ها بنابر خصوصيت هاي مختلفي كه دارا‌هستند بها هاي متفاوتي هم به خويش مي‌گيرند . بها معين گرديده به وسيله كارگاه شالوده و اصل بوده و هر تفاوتي كه در ارزش مبنا به چشم ميخورد ناشي از اختلاف توليدها در خصوصيت هاي فني و ظاهري ست . فرش هاي 1200 كتف كه زيباترين فرش هاي جان دار در بازار مي‌باشند از پاراگراف محصول ها گران قيمتي ميباشند كه سازه به داشتن زيبايي ظاهري و كتف و تراكم بالا موردپسند قرار گرفته اند . خريد فرش هاي ماشيني 1200 كتف در نحوه هاي گوناگون به بها هاي مختلف قابليت پذير ميباشد . محرمانه به بازار فرش وقالي زده و از اختلاف ارزش ها باخبر گرديد .
نوشته‌ي علمي حاضر به‌دنبال باز‌نگري ارزش فرش هاي ماشيني 1200 كتف هست . در‌اين نوشته ي علمي مي‌توانيد از مواقعي با خبر گرديد كه بطور بي واسطه و غير بي واسطه بر بها بافته اثر داشته و نحوه هايي كه در آن مي اقتدار فرش ماشيني 1200 كتف را به قيمت مناسب خريداري نمود .
فرش هاي ماشيني 1200 كتف
در بي آلايش ترين تعريف‌و‌تمجيد مي قدرت چنين اذعان داشت كه فرش هاي ماشيني 1200 كتف به فرش هايي گفته مي گردد كه دارنده تعداد گره عرضي 1200 در هر متر مي باشند . در تعريفي شبيه تراكم تعداد گره هايي مي‌باشند كه در هر متر ارتفاع فرش زده مي‌شود .
فرش هاي ماشيني 1200 كتف نسبت به فرش هاي 700 كتف و 1000 كتف گران خيس ميباشند . برهان اين اختلاف بها چه ميباشد و چرا خريداران به جاي خريد فرش هاي 700 كتف و 1000 كتف در قيمت مناسب خيس به خريد محصول ها لوكس خيس روي مي اورند ؟
استدلال اين فرمان به خصوصيت هاي مو جود در توليد ها مربوط مي‌گردد . فرش ها كاربردهاي مختلفي دارا‌هستند نمي اقتدار از فرش 700 كتف يا اين كه 1000 كتف به جاي فرش هاي 1200 كتف به كار گرفت . فرش هاي 1200 كتف به علت داشتن تراكم و كتف بالا بسيار ريز بافت بوده و اسم فرش شبه دستبافت را به خويش اختصاص داده اند . ديدني ميباشد بدانيم اين توليد ها از الياف بسيار نازك ولي مقاومي ساخت گرديده اند كه دوام و ظرافت فرش را به هم پا دارااست .
زيبايي بي سابقه فرش هاي ماشيني ، بزرگترين استدلال جلب اعتنا مشتريان ميباشد . برخلاف فرش هاي 700 كتف ، محصولاتي كه در تعداد گره عرضي 1200 بافته ميشوند به هيچ عنوان آيتم قابل قبولي براي مكان هاي نا مرتب و مالامال رفت و آمد نيستند ولي در ازاي ميتوانند در مكان هاي گران‌قيمت منزل خوش درخشيده و جلب اعتنا كنند . بيشترين تقاضا براي محصول ها مذكور فضاهايي مانند پذيرايي ، تابلو فرش ها ، قالي كوچك هاي كوچك جهت پهن شدن در لاكچري ترين نصيب آفيس اداره ها و ... ميباشد .
نرخ‌گذاري فرش هاي 1200 كتف
در گزينش بها محصول ها هنري مانند فرش و قالي با دو جنبه مواجه هستيم . يكي‌از كيفيت بافت و مواد اول و ديگري زيبايي متاع . هر چه مواد نخستين بيش تر ، كيفيت عالي خيس و لاكچري تري براي ساخت يك تخته فرش بكار رفته شود ، بها پاياني كالا طولاني تر بوده و در نرخ‌گذاري مقام بالاتري خواهد داشت . فرش هاي 1200 كتف به علت فشردگي زياد از الياف بيشتري نسبت به فرش هاي 700 كتف به كار گيري مي‌نمايند . با وجود آنكه وزن و حجم فرش هاي 1200 كتف از گزينه 700 كتف شبيه نادر خيس ميباشد البته به علت ظرافت و نازكي نخ خاب و فرش واحد سنجش مصرف الياف بيشتري دارا هستند .
از طرفي هر چه بعد ها و سايز فرش وسيع خيس باشد ، طبيعي ميباشد كه ارزش بيشتري هم داشته باشد ، فرش هاي ماشيني 1200 كتف 12 متر از فرش هاي ماشيني 1200 كتف 6 متر گران خيس مي باشند فقط به علت آنكه از مواد اول بيشتري استعمال كرده اند .
فرش هاي رتبه يك از هر كتف و تراكمي كه باشند ، از الياف اكروليك هيت ست تحت عنوان نخ خاب سود گرفته اند ولي نخ خاب اكروكليك هيت ست در فرش هاي 1200 كتف كمر متعدد و گران خيس از الياف اكروليك هيت ستي ست كه در فرش هاي 700 كتف يا اين كه 1000 كتف بكار مي رود .
براي بازبيني خصوصيت هاي فرش هاي سكو يك كليك فرمائيد .
داشتن كيفيت رنگ هم مهم ميباشد . نخ هاي كيفيت عالي ، نخ هايي مي‌باشند سفت و مقاوم كه در قبال شست و شو ، آفتاب و پاخوردگي رنگ نباخته و همواره مانند روز نخستين براق و قشنگ ميباشند . ارزش فرش ، كيفيت بالا و رنگ الياف ارتباط بي واسطه دارااست .
مورد ها مطرح گرديده و مواقعي از اين دست را در گونه خصوصيت هاي كيفي توليد ها جاي ميدهند . روي ديگر سكه انتخاب بها فرش هاي 1200 كتف ، ظواهر متاع ميباشد . ظواهر فرش ماشيني نگاره هاي و طرح هايي ميباشند كه در پيروز نقشه پباده سازي گرديده و به ساخت مي رسند . نقشه هر چه قشنگ خيس ، آپ تو ديت خيس ، نا مرتب خيس و متنوع خيس باشد بها بيشتري هم خواهد داشت . فرش هاي 700 كتف و 500 كتف تعداد گره هاي طولي و عرضي اندكي دارا هستند ، براي خوشگل نشان داده شدن چنين بافته هايي كه بضاعت نازكي بالايي را ندارند ، بهتر ميباشد از نقوش خلوت و نگاره هاي بي آلايش و دشت مصرف شود ، در ازاي فرش هاي 1000 كتف و 1200 كتف مكان خير ميباشند تا طراحان بتوانند تمام هنر خويش را ارائه داده و ريز ترين نگاره ها را به هنرمندي تمام به اكران در آورند . عصر ، انرژي و هزينه گذارده گرديده براي ايجاد يك طرح به هم ريخته و پيچيده كه اما در داشتن تنوع رنگ و طرح هم هارمون و خوشگل باشد ، بسيار طولاني تر از وقتي ميباشد كه صرف كشيدن و ساخت يك طرح بي آلايش مي گردد . پس طبيعي ميباشد كه ارزش فرش هاي خوشگل و دارنده نقوش فاخر ، لوكس خيس از طرح هاي خلوت و درشت باشد . ناگفته نماند كه داشتن طرح هاي خلوت در فرش هاي 500 كتف و 700 كتف تصميماتي ميباشد كه به علت كاهش بها اين توليدها و زيبايي بيشتري بكار مي رود چراكه چنين فرش هايي نمي توانند به خير و خوبي از پس طرح هاي ريز و دقيق بر آيند .

 


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۴:۰۱ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

خريد موكت

در رابطه موكت

قاليشويي در مشهد
موكت و فرش در فرهنگ و تمدن و مورخ ما ايرانيان نقش بسيار پر رنگ و مهمي داشته و دارااست. هر كدام از ما به ذوق وسليقه و معيارهاي خويش، قابليت داراست يك دسته موكت يا اين كه كفپوش را گزينش كنيم. با اعتنا به طيف گسترده اطراف هايي كه مي‌توانيم از موكت تحت عنوان كفپوش در آن به كارگيري كنيم، تعيين محصولي كه تمام نيازهاي مارا برطرف نمايد، بسيار مهم ميباشد.

هماهنگ شدن با ديگر المان هاي جانور در محيط
اكثري از ما شايد صرفا به طرح و صورت ظاهري موكت و هماهنگي آن با رنگ پرده يا اين كه مبلمان با دكورا سيون داخلي دقت مي‌كنيم. ولي راجع‌به همين محصولي كه در شبانه روز آن را مي‌بينيم و پايين پاهايمان احساسش مي‌كنيم. نكته هاي بسيار متعددي پنهان ميباشد. يك كفپوش مطلوب مانند موكت علاوه بر كاربردش تحت عنوان فرش،‌ عايق دما، صدا و جذب تعليق غبار در اطراف ميباشد.

تاثير بسزاي موكت در فضا
موكت از منظر زيبايي شناسي و روانشناختي نقش به مراتب مهمتري را ايفا مينمايد. چنين كفپوشي براي دور و بر مانند لباسي ميباشد كه با طرح و نقش خويش به فضاي پيرامون شخصيت منحصربه شخصي ميبخشد. گزينش طرح موكت براي تالار پذيرايي خانه يا اين كه اتاق خواب يك بچه، محل كار يك كمپاني سري يا اين كه سالن همايش هاي يك موسسه مي تواند به صورت بي واسطه بر پباده سازي داخلي آن دور و بر تاثير گذار باشد. در هر رخ شما با اين كفپوش دير آشنا به راحتي مي‌توانيد به گوشه و كنار آيتم نظرتان درحال حاضر هوايي ديگر ببخشيد.

مزايا و معايب موكت مورد هاي جذاب توجهي را مشتمل بر مي گردد. كه نسبت به بقيه كفپوش هاي ديگر از گزاره پاركت، لمينت يا اين كه سنگ نمود بيشتري پيدا مي‌كند. در صورتيكه كه داده ها صدق از مزاياي و معايب كفپوش هاي مو جود داشته باشيم مسلماً ميتوان گزينش بهتري داشت.

در‌پي مواقعي را بر شمرده ايم كه مطلقاً در گزينش شما تاثير گذار خواهند بود.


۱- بافت هاي متعدد، اطراف هاي مختلف
موكت هاي مرغوب دارنده بافت هاي متفاوتي مي باشند. از گزاره بافت ساكسوني، فريز، بربر و كات و لوپ، هركدام از اين بافت ها مي توانند ظواهر فوق العاده اي داشته باشند. به كار گيري از موكت جهت پوشش تمام محيط يا اين كه به كارگيري از آن در كنار متريال هاي ديگر گشوده مي‌تواند به بهبود فضاي شما ياري دهد.

و نبود شكلي از الياف و بافت در گوشه و كنار مانند موكت هاي امروزي يا اين كه فرش مطمئناً نام و نشان يك فضاي اصيل را نخواهد داشت. در آخر بدين سود مي رسيم كه ميتوان با اين فرآورده تناسب هاي فوق العاده اي در گوشه و كنار به وجود آورد.


۲- راحتي موكت
تا به اكنون مسلماً متوجه صدا هاي ناملايم پاركت و لمينت پس از مدتي به كارگيري گرديده ايد. نكته هايي اساسي موجود هست كه موكت به خودي خويش آن ها را در هر حالتي حل نموده است. بعلت انعطاف پذيري الياف اين نقص‌ به شل ترين صورت ممكن حل ميگردد،

شم راحتي كه موكت مي تواند براي اشخاص بزرگسال و يا اين كه نوزاد ساخت نمايد، قابل مقايسه با هيچكدام از كفپوش هاي ديگر وجود ندارد. هر دوره كه حس خستگي كرديد و نياز به استراحت داشتيد، صرفا كافي ميباشد روي آن دراز بكشيد، بخوابيد يا اين كه خستگي در فرماييد.


۳- موكت،عايق گرما و سوز‌و‌سرما
موكت يك عايق حرارتي عالي به حساب مي‌آيد. در فصول گرم يا اين كه سرد سال احساس مطلوبي را در دور و بر آماده ميكند. دماي مناسب به معناي خودداري از هدر رفت انرژي و صرفه جويي در مصرف آن در تمام ارتفاع سال مي باشد.

به علاوه توليدها سيزال از سيستم گرمايش از كف نيز پشتيباني مي‌كند. و شما حتي با وجود سيستم گرمايش از كف نيز به راحتي مي توانيد از آن استعمال نماييد.


۴- بحران آلوده شدن
به كار گيري از كفپوشي مانند موكت نياز به اعتنا به مسائلي زيرا در اختيار گرفتن رفت و آمد و حفظ مستمر دارااست. اشخاصي كه به صدق از موكت استعمال نمايند مي‌توانند از مزاياي آن لذت ببرند ، ولي اشخاصي كه فارغ از داشتن داده ها صحيح تمايل به به كارگيري از موكت مي گيرند. با ايرادات كثيفي و شستشو حجم متعددي از الياف مواجه مي‌شوند.


۵-كاهش حساسيت
مشاجره حساسيت زا بودن يا اين كه نبودن موكت و كفپوش هاي ديگر، سالهاست كه گزينه اعتنا ميباشد. و اشخاص با خوف از اينكه ممكن ميباشد موكت موجب تشديد حساسيت شود مواجه بوده اند. البته مبني بر پژوهش ها صورت گرفته پاسخ صحيح اين ميباشد كه آلودگي روي كفپوش هاي دشوار مهار نميشود، و همان آويزان مي‌ماند. چنانچه كه موكت هاي مرغوب از آويزان ماندن گرد و غبار و آلودگي هاي حساسيت زا در هوا خودداري مينمايند. و ترازو دست اندركاران تشديد حساسيت را به دست‌كم مي‌رسانند.

مبداء: spruce


۶- وقار
همگي ما مي دانيم كه خواص آكوستيك موكت موجب به دست كم وصال صدا هاي مازاد فضا مي‌گردد. امروزه محيط هاي شهري ما پر از صدا ها و آلودگي هاي صوتي گوناگون مي باشد. بدين تصور كنيد كه با استعمال از موكت نصيب بسيار متعددي از صداهاي ناخواسته گوشه و كنار را مي اقتدار كاهش اعطا كرد. و همان طور كه تمامي ما مي‌دانيم گوشه و كنار آهسته خيس سبب به ادب بيش تر در كردار اشخاص حاضر در آن خواهد شد.


۷- فضا امن خيس با موكت
براي اشخاصي كه دارنده نوزاد مي باشند. يا اين كه خانواده هايي كه اشخاص پير در ميان اعضاي خانواده دارا‌هستند. موكت بودن كف اطراف يا اين كه دستكم اتاق ها مي تواند شايسته ترين مورد باشد. به‌اين علت كه‌اين اشخاص مستلزم دقت بيشتري ميباشند. و انقطاع به باور موكت قادر است رويدادها ناشي از بي احتياطي در اطراف منزل را به دست كم برساند.


۸- ارزش موكت
بها موكت و هزينه به كار گيري از گونه هاي موكت هاي مرغوب در برخي موردها حتي بيشر از ديگر كفپوش ها به اتمام برسد. ولي صرف در حيث به چنگ آوردن هزينه اول خريد موكت نميتواند ملاك گزينش قرار گيرد. به‌اين علت كه ملاك تعيين صحيح ترازو كيفيت يك محصول و سعي آن در دراز مقطع ميباشد.

خريد موكت مرغوب ضمن سپرده گذاري و عدم نياز به بده بستان آن در كوتاه زمان، در ترازو انرژي هاي مصرفي تاثير گذار ميباشد، آلودگي هاي محيطي را كاهش مي‌دهد، صدا هاي باطن و بيرون از دور و اطراف را به دستكم رسانده و تندرست و امنيت شما‌را در اختيار گرفتن مي‌كند.


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۳:۴۴ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

قاليشويي

قاليشويي در مشهد
قديمترين فرش دستبافت ايراني در سال 1949 در دومين مرحله كاوشهاي باستان شناس روسي، رودنكو در حيطه پازيريك كشف و به اسم فرش پازيريك ناميده شد.


رودنكو در كتابي كه به مناسبت اين اكتشافات در سال 1953 در روسيه منتشر كرد، در رابطه فرش مكشوفه توضيحات مفصلي نگاشت و آن را صراحتا فعاليت ايران و قديمي ترين فرش اهل ايران در دنيا بيان نمود. وي نوشت: "سواي اينكه بتوانيم به صورت حتم بگوييم اين فرش عمل كداميك از سرزمين هاي ماد-پارت(خراسان قديم) يا پارس ميباشد، تاريخ فرش ذكر شده و پارچه هايي كه در پازيريك كشف شد قرن پنجم و يا اوايل قرن چهارم پيش از ميلاد تشخيص داده ميگردد."

 

بعد وي بيشتر مي‌نمايد: "تاريخ اين قالي از روي صورت اسب سواران مشخص مي گردد. شيوه نشان دادن اسبهاي m10.jpgجنگي كه به جاي زين قالي بر پشت آنان گسترانده اند و پارچه روي سينه اسب از ويژگي ها آشوريها هست ولي در روي فرش پازيريك ريزه كاريهاي متفاوت و شيوه گره زدن دم اسبها ، در نقوش پررنگ تخت جمشيد نيز ديده ميشود."


در حين احاطه مغولها (قرن سيزدهم و چهاردهم ميلادي) قالي بافي به سطح بسيار رفيعي از زيبايي وتكنيك رسيد. شكوفايي اين صنعت شايد با حكومت غازان خان (1307-1295 ميلادي) مصادف بود.


ولي نقطع ي عطف قالي كلاسيك ايراني را كه از آن با رنسانس قالي ايران ياد ميگردد عصر سلاطين صفوي (1722-1499 ميلادي) به ويژه عصر حاكميت پاد شاه طهماسب نخستين (1587-1524 ميلادي) و فرمان روا عباس كبير(1629-1587 ميلادي) تثبيت كرده اند. از اين زمان حدود 3000 تخته فرش به يادگار باقي‌مانده كه درموزه هاي وسيع دنيا و يا در گروه هاي فردي محافظت ميشوند.


در اين روزگار در كنار قصرهاي پادشاهان كارگاههاي قالي بافي بناشد و مركزها متفاوت كه تا قبل از اين در تبريز ، اصفهان ، كاشان ، مشهد ، كرمان ، جوشقان ، يزد ، استرآباد ، هرات و ايالات شمالي نظير شيروان ، قره گلشن و گيلان وجود داشتند توسعه و گسترش و رونق بيشتري گرفتند.


در به عبارتي دوره ، نقاشان و نگارگران بلندپايه طرحهاي خلاصه گرديده و تركيبي ترنج در اواسط قالي و لچكها را در آن وارد كردند. يعني به عبارتي برنامه اي كه پيش از اين به زيباترين وضعي در قرن پانزدهم روي جلد كتابهاي باارزش به فعاليت مي‌رفت.


با اشغال مرز و بوم بوسيله افغانها (1722-1721 ميلادي) اين صنعت و هنر رو به انحطاط گذاشت.
در قرن نوزدهم قاليهاي ايراني ، بويژه فرشهاي نفيس ناحيه تبريز به اروپا منش يافتند. از سوي كشورهاي اروپايي نمايندگاني به تمام كشورهاي مشرق زمين گسيل شدند و با رقابت بسيار فشرده كليه فرشهاي كهنه و عتيقه را جمع آوري كرده به قسطنطنيه كه هنوز هم مهمترين بازار قالي مشرق زمين بود فرستادند.


با به پايان رسيدن منابع فرشهاي كهنه ، شركت ها انگليسي (زيگلر 1883 م) آمريكايي و آلماني به صورت نامحدود مبادرت به تاسيس كارگاههايي در تبريز ، شاه آباد(اراك) ، كرمان كردند. اين روال تا پيكار جهاني اوليه كه توليد قالي به صورت قابل توجهي افزايش يافته بود ادامه داشت.

 

 

 

 


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۸:۴۷ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

گليم سوزني سيرجان


گليم سوزني سيرجان

قاليشويي در مشهد

نقشه گليم سوزني


به عبارتي‌طور كه گفتيم نقشه گليم سوزني مشتمل بر طرح‌هاي حيوان ها ميباشد اما نقشه رشته‌اي براي گليم سوزن دوزي نيست و بافندگان اين‌سيرتكامل گليم‌ها سواي مراجعه به نقشه و به طور فرضي گليم سوزني را مي‌بافند.

 

گليم سوزني سيرجان


تا اين نصيب از مقاله معلوم شد كه گليم سوزني چه مي باشد، چه‌گونه بافته مي‌شود، خاستگاه آن كدام حيطه ميباشد و در چه مناطقي امروزه بافته مي‌گردد. گفتيم كه همچنان مدل خاصي از گليم سوزني در استان كرمان ترويج دارااست كه به طور عمده در شهرستان سيرجان بافته مي‌شوند، اين گونه گليم سوزني با اسم شيريكي پيچ شناخته ميشود. كهن‌ترين و زبده‌ترين شخصي كه گليم سوزني سيرجان را مي‌بافد فعلا ۱۱۰ سال سن دارااست و از سن ۱۰ سالگي، آغاز به بافت گليم سوزني نموده است. اكنون گليم سوزني سيرجان با اسم شيريكي پيج، در صنعت هاي دستي، تثبيت جهاني شده‌است. درحال حاضر اين سؤال مطرح ميگردد كه مواد اول و نخ ها و دستگاه‌هايي كه براي بافت گليم سوزني سيرجان آيتم به كارگيري قرار مي گيرند چه طور ميباشند در قرنها قبلي عشاير استان كرمان، پشم گوسفندان را مي‌رستند و با رنگرزي طبيعي، تعدادي رنگ متفاوت براي نخ‌ها، ايجاد مي‌كردند. گليم سوزني سيرجان به طور كاملً پشمي ميباشد و تار آن (در لهجه محلي با اسم شت) و پود آن از يك مال هست. همينطور قابل ذكر ميباشد كه در ناحيه سيرجان دو مدل گليم به اسم گليم-قالي و گليم سوزني بافته ميشود كه عموما براي بافت گليم قالي از پشم خالص به كار گيري مي‌گردد اما براي بافت گليم سوزني از كرك گوسفندان استعمال مي‌گردد، براي همين طرح هاي گليم سوزني سيرجان دقيق مي‌باشند.

گليم سوزني

براي دار كردن گليم، به يك دار نياز ميباشد. دستگاه بافت گليم سوزني سيرجان يا اين كه به عبارتي شيريكي پيچ، يك دار افقي ميباشد همينطور براي بافت آن نياز به كجو و هاف نيز است. دار گليم سوزني سيرجان به طور افقي ميباشد، چون دار‌هاي عموري تحمل فشار چله ها را ندارند. اما در قبلي، اساس‌هاي عمودي دار تا يك سري سانتي متر داخل زمين كاشته مي‌شدند تا توان تحمل چله گليم سوزني را داشته باشند. براي كوبيدن پود‌ها بر روي يكديگر از گليم كتف يا اين كه به عبارتي دفتين به كارگيري مي شود. قابل ذكر ميباشد كه تيغ يا اين كه چاقوي قاليبافي، نقشي در بافتن گليم سوزني سيرجان ندارد و اين زمينه به صورت بافت گليم سوزني مربوط ميباشد كه تا قبل از اينً در همين مقاله به آن پرداختيم. گليم سوزني سيرجان براي گردشگر‌ها نيز جذابيت دارااست و مهم ترين وارد كننده فرنگي اين مدل گليم، سرزمين آلمان ميباشد. گليم سوزني سيرجان در قطعات كوچك آنقدر خوشگل ميباشند كه تحت عنوان تابلو به طور فريم گرديده نيز به فروش مي‌رسند.


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ اسفند ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۶:۵۷ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)