مرجع مقالات رسمي قالي و نحوه شتشوي ان مرجع مقالات رسمي قالي و نحوه شتشوي ان .

مرجع مقالات رسمي قالي و نحوه شتشوي ان

كدام فرش ‌را بشوييد؟


كدام فرش ‌را بشوييد؟
شست‌وشوي فرش‌هاي ماشيني و قديمي تنها زماني بايد رخداد بيفتد كه آن ها كثيف و چركين گرديده‌اند. پس دليلي ندارد كه مسلما فرش‌ها را تمامي‌ساله بشوييد. در حالتي كه فرشتان تميز ميباشد و نياز چنداني به شست‌وشو ندارد مي‌توانيد اين كار را ۲يا يكسري سال يك‌توشه انجام دهيد. به‌ويژه فرش‌هاي دستباف كه براي مراقبت قدمت و بها‌شان هر ۵سال يك‌توشه شسته مي‌شوند.در واقع بدون داشتن يك چله بي عيب و نقص هيچ قاليشويي در مشهد زمان نميتوان فرشي با كيفيت و با ظاهري مطلوب ايجاد كرد . ضمن اينكه برخي از فرش‌هاي دستباف به‌دليل اينكه هنگام شست‌وشو رنگ مي‌دهند نبايد در منزل شسته شوند. براي اينكه بفهميد فرش دستبافتان رنگ مي‌دهد يا خير، مي‌توانيد يك آزمايش بي آلايش انجام دهيد. رمز يك گوش‌پاك‌كن را خيس كنيد و چند بار به جاهاي رنگي فرش دستباف بكشيد. در صورتي راز گوش پاك‌كن رنگي نشد و همينطور سفيد ماند بدان معناست كه فرشتان رنگ نمي‌دهد و مي‌توانيد آن را در منزل هم بشوييد.

فرش‌ها را لوله كنيد
بعضي‌ها عادت دارا هستند فرش‌ها را در محل تا كرده و آن را به جايي كه مي‌خواهند بشويند منتقل كنند ولي يادتان باشد فرش‌هاي دستي و ماشيني با تراكم بالاي ۵۰۰شانه را نبايد تا كنيد؛ چرا كه جاي تاي آن به‌فيس شكستگي روي فرش باقي‌مي‌ماند، ضمن اينكه قدمت فرش را هم كاهش مي‌دهد. بهترين و آسوده‌ترين رويه انتقال فرش لوله كردن آن ميباشد. تا كردن فرش‌هاي تراكم پايين چندان مشكل‌زا نيست.

خاك‌گيري مهم ميباشد
قاليشويي‌ها با استعمال از دستگاه‌هاي منحصربه‌فرد خاك فرش را پيش از شست‌وشو مي‌گيرند تا به خورد فرش نرود. شما هم بايد گذشته از شست‌وشو اين مرحله را انجام بدهيد. براي اين كار كافي ميباشد فرش را از جايي بياويزيد كه ۲ راز آن آويزان باشد. آنگاه با استعمال از چوب يا جارو تعدادي ضربه به آن بزنيد تا حسابي خاكش بيرون بيايد. انجام اين كار براي فرش‌هايي با تراكم بالا مهم‌خيس ميباشد. هر يكسري اين روز‌ها در بيشتر منزل‌ها براي گردگيري و تميز كردن منزل از جارو برقي استعمال مي‌شود و همين وسيله بسياري از گردوغبارهاي فرش را مي‌گيرد ولي انجام مرحله خاك‌گيري گشوده هم مهم ميباشد. به‌ويژه براي فرش‌هاي دستباف كه پرز رويي آن ها بعد از گذر يكسري سال به خورد فرش مي‌رود و مطلقا بايد پيش از شست‌وشو از آن بيرون شود.

فرش را كامل پهن كنيد
پيش از آنكه فرش را در جايي كه مي‌خواهيد بشوييد پهن كنيد، بهتر ميباشد با شلنگ محل شست‌وشوي فرش را هم تميز كنيد تا در حالتي‌كه خاك و آلودگي وجود داشته باشد رفع شود. آنگاه فرش را به‌رخ كامل و طبق‌‌ به عبارتي حالتي كه توي منزل مي‌اندازيد پهن كنيد. در اين مرحله چندان مهم نيست كه خواب فرش به كدام سمت باشد، چرا كه هنگام شست‌وشو، تارهاي فرش قابل انعطاف مي‌شود.

فرچه‌كشي فراموش نشود
حال نوبت آن ميباشد كه با يك فرچه سراغ فرش برويد و آن را حسابي بشوييد. هنگام شست‌وشو و تميز شدن فرش، بخش‌هاي پر‌نور‌خيس و سفيد آن را ملاك قرار داده و كار را ادامه دهيد. بعد از فرچه كشي و توليد كف فراوان، در صورتي مي‌خواهيد فرشتان تميزتر شود، بهتر ميباشد چنددفعه با پارو كف را روي فرش جابه‌جا كنيد تا صحيح به عبارتي كاري را بكند كه ماشين لباسشويي با جامه‌ها مي‌كند، با اين فرق كه اينجا كف‌ها جابه‌جا مي‌شوند خير پارچه‌ها. در نهايت با پارو اين كف‌ها را به بيرون از فرش هدايت كنيد. يك‌توشه ديگر فرش را آب بگيريد تا از دست كف‌ها خلاص شويد. در حالتي كه مي‌خواهيد فرشتان درخشان شود مي‌توانيد در اين مرحله يك‌توشه ديگر آن را با استعمال از مايع ظرفشويي بشوييد. به كارگيري از شامپوهاي قابل انعطاف‌كننده جامه هم فرش شما‌را قابل انعطاف خواهد كرد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۴۰:۲۳ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

همه چيز در مورد چله كشي

ميتوان ذكر كرد مهم ترين سطح قبلي از بافت هر گليم و فرشي عمليات چله كشي آن مي باشد كه به منش هاي مختلفي فيس مي‌گيرد . در واقع بدون داشتن يك چله بي عيب و نقص هيچ  قاليشويي در مشهد زمان نميتوان فرشي با كيفيت و با ظاهري مطلوب ايجاد كرد . در اين مقاله كارايي داريم شما را با انواع روشهاي چله كشي ، ابزار و وسايل حتمي جهت انجام آن و نكات مهمي كه مي بايست رعايت كنيد آشنا سازيم .

مواد
اول و وسايل مسئله نياز براي فعاليت چله كشي درست مثل بافت فرش كه نياز به ابزار يگانه اين فعاليت مي‌باشد ، براي انجام عمليات چله كشي هم به وسايل خاصي نياز مي‌باشد مانند دار قاليبافي ، دفه و دفتين ، نقشه قالي ، نخ چله ، آچار ، تسمه چوبي ، سيخ پود كشي ، متر ، قلم سياه يا اين كه ماژيك معمولي ، ميخ و چكش .
اكثر اين ابزار همان ابزارهايي اند كه در بافت فرش هم به كار مي روند و كاربردشان يكسان است ، در ادامه به توضيح مختصري در رابطه با چندين از اين وسايل مي پردازيم :
دار
قالي دار قالي در واقع يك چهارچوب فلزي و يا اين كه چوبي ميباشد كه قالي و فرش بر روي آن بافته مي‌گردد . دارهاي قالي در انواع و سايزهاي مختلفي وجود دارا هستند كه متناسب با نقشه ي موضوع لحاظ تعيين ميشوند . مرسوم ترين دارهاي قالي عبارتند از دار افقي و دار عمودي .

نقشه
فرش نقشه فرش درواقع نماي قاليست كه قاليباف با تلاوت آن ميتواند طرح مورد لحاظ را پياده نمايد . در چله كشي نيز تعداد تارهاي چله با دقت به نقشه فرش تعيين مي‌شود ، به اين ترتيب يك چله كش حرفه اي مي بايست بر خواندن نقشه هاي فرش نيز تسلط كافي را داشته باشد .

نخ
چله نخ چله نخي هست كه با به كارگيري از آن عمليات چله كشي انجام مي‌گردد ، اين نخ ها معمولا از متاع پنبه اي ، ابريشمي و يا پشمي مي باشند كه با توجه به نقشه و رجشمار قالي تهيه و به كار گيري مي شوند .


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۷:۲۶ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

پرزگيري فرش قبل از شستشو

در شراي فرش هاي شما نيز جز آن نوع از فرشهايي باشد كه پرز مي دهد . احتمالا پرزگيري فرش برايتان داراي اهميت باشد . چرا فرش ها پرز مي دهند؟ چه فرش هايي پرز مي دهند؟ راه و روش و شيوه حل و روش و خط مش پرزگيري فرش چيست؟ در اين قاليشويي در شهر مشهد مطلب قاليشويي به تحليل پرزگيري فرش قبلي از قاليشويي مي پردازيم .

چرا
فرش ها پرز مي دهند؟ عارضه ها متفاوتي براي پرز دادن فرش ها وجود دارااست . برخي نخ ها به برهان ساختار و ماهيت خاص خود پرز مي دهند . بعضي نخها به استدلال به كارگيري نا مناسب پرز مي دهند . بعضا از نخها به ادله آسيب ديدن و شستشو با مواد شوينده و لكه بر قوي استحكام خويش را از دست داده و پرز مي دهند .

خط مش حل براي فرش هايي كه پرز مي دهند چيست؟ فرش هايي كه پرز وارد مينمايند بايد پرزگيري شوند . در صورتيكه اندازه پرز دهي فرش شما قليل هست مي توانيد به راحتي در خانه با طي مراحلي بسيار بي آلايش از شر پرزدهي خلاص گرديد . البته در صورتيكه فرش شما خيلي پرز مي دهد خوبتر فرش را براي پرزگيري به قاليشويي مجاز بدهيد .

پرزگيري
فرش در منزل: اگر فرش شما كم پرز مي دهد . نگران نباشيد پرزدهي فرش به مرور بازه زماني و جارو كردن منظم از در در ميان مي رود . خوب تر مي باشد فرش را در نور و روشنايي بسيار جارو فرماييد تا خوبتر بتوانيد عالي تر پرزها را ببينيد .

جارو
كردن
فرش:
يك سري سكو فرش را به اعتنا جارو نمائيد . اعتنا نمائيد  قاليشويي در مشهد در شراي جارو برقي شما داراي تنظيم جايگاه مي باشيد آن را روي حداكثر سكو تهيه فرماييد .

استعمال
از دستمال مرطوب: در صورتي كه پس از جاروكردن فرش هنوز فرش پز مي دهد . از دستمال نخي مرطوب سفيد ( توجه نماييد كه رنگ پس ندهد) يا حوله سفيد مرطوب به كارگيري فرمائيد . و به دقت روي همگي فرش بكشيد . بهتر مي‌باشد از يك قسمت فرش مقدمه فرماييد و تراز تراز پيش برويد .

به
فعاليت گيري از
پرزگيرهاي خانگي:
در حالتي كه وقت كافي براي روشهاي بالا را نداريد . ميتوانيد پرزگيرخانگي تهيه و تنظيم و تنظيم نماييد . اين نوع پرزگير ها براي پرزگيري موگيري فرش و مبل طراحي گرديده اند( بيشتر براي كساني كه حيوان خانگي حفظ مي كنند .) شيوه فعاليت پرزگير ها بي آلايش مي باشد .

استفاده
از نوار چسب پهن: در شراي چسب پهن در خانه داريد مي‌توانيد به راحتي پرزهاي فرش را بگيريد .

براي اين خواسته يك دستكش پلاستيكي يكبار مصرف تهيه و تهيه كنيد .
دستكش را بپوشيد .
آن‌گاه چسب را به بدور آن به صورتيكه نصيب چسبانك رو به خارج باشد ( خير و خوبي رو به دستكش ) بپيچيد .
آن گاه همگي نصيب هاي فرش را با دستكش بكشيد .
در رخ نياز مجدد روي دستكش را چسب بزنيد .


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۱:۰۶ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

فرش‌هاي شرقي در فيلم‌هاي غربي

نشسته‌اي و كاملاً در دنيا فيلم فرورفته‌اي؛ اما ناگهان در صحنه‌اي از فيلم فرشي كهن با نقشه‌اي كيميا توجه‌ات را جلب مي‌نمايد و ذهنت از داستان فيلم پر مي‌كشد روي فرش فيلم و در قاليشويي در مشهد  خيالت قصه فرشي را مي‌پروري كه از روستايي دورافتاده رمز از هاليوود در آورده مي باشد . بله؛ همگي هواداران فرش دست‌باف از ديدن فرش‌هايي كه در فيلم‌هاي سينمايي به‌عنوان دكور و وسايل صحنه به كارگيري گرديده است، هيجان زده مي‌شوند .
در اين يادداشت بعضي از فيلم‌هايي را تعيين كرده‌ايم كه خودمان بيشتر دوست داشته‌ايم:
هري
پاتر صحنه‌به‌صحنه فيلم جلو ميرود و غرق در دنياي جادوي هري پاتر به همپا شايسته ترين دوستانش، رون ويزلي و هرميون گرنجر، در مكتب علم ها و فوت‌و‌فن جادوگري هاگوارتز مي‌شويم . مدرسه شبيه به دانشگاه‌هاي بلندمرتبه بريتانيا مانند آكسفورد ساخته ‌شده مي باشد . هري در يك خوابگاه معاش مينمايد كه همانند خوابگاه دانش گاه آكسفورد تالاري همگاني داراست . دانش‌آموزان هر ساعت از روز ميتوانند در اين سالن گرد نيز ‌آيند . قالي در اكثر صحنه‌هاي تالار عمومي گريفين‌دور حضور دارااست . كف سالن با قالي تعالي بيجار پوشيده شده مي باشد كه نقش هرشنگ (خرچنگ) با مورد آبي‌رنگ درخشان داراست . فرش آنتيك سلطان‌آباد در كنار تاپستري‌ها بر ديوار تالار آويزان مي باشد . تعداد مقداري از اروپايي‌ها و آمريكايي‌ها كه اكنون در برهه زماني ميان‌سالي به سر مي برند از قالي‌هاي شرقي در اتاق‌هاي دانشگاه‌ها ياد دارا‌هستند . اين قالي‌ها در در ميان يك نسل قبل‌تر از آن‌ها هم كمتر همگاني بود . فرش آنتيك سلطان‌آباد، تاپستري‌ها و ديگر تزيينات اتاق همه حس كتابخانه را به ما ميدهد .

 


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۰ دى ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۱:۱۱ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

آشنايي با رنگ ها در طراحي و نقشه ي فرش

براي شناخت رنگ ها در نقوش فرش ماشيني و روش ي منفعت بردن از آنان در گونه هاي پالت هاي رنگي كه در فرش 700 شانه، فرش 1000 كتف و فرش 1200 كتف استعمال ميشود؛ ابتدا بايستي هر قاليشويي در مشهد رنگ و طرز ي قرار گيري ان در چرخه ي رنگها را بشناسيم؛ در عين حالا بدانيم كدام رنگ مكمل و كامل شدن كننده ي رنگ ديگر است و كدام رنگ سبب خنثي سازي رنگي ديگر مي شود .

از مهمترين نكاتي كه در اين در ميان بايد مدنظر قرار بخشيد اين هست كه درصورتي كه دو رنگ را با يكديگر تركيب كرديم و رنگ حاصله خاكستري به دست آمد، به اين دو رنگ، رنگهاي تكميل كننده مي‌گويند .

همانگونه كه از اسمشان پيداست دو رنگ كامل كننده تكميل كننده ي يكديگر هستند؛ يعني در مجاورت هم، يك عدد باعث تحرك ديگري ميگردد ولي به محض اين‌كه اين دو رنگ با هم مخلوط گردند حالتي خنثي پيدا كرده و رنگ خاكستري را مي‌سازند .

به طور مثال، رنگ زرد مكمل بنفش بوده و آبي‌رنگ كامل كننده نارنجي است؛ چه بسا در چرخه ي رنگ ها هم رنگ هاي تكميل كننده در امتداد قطر دايره و روبروي يكديگر قرار گرفته اند .

 


رنگ
هاي مهم و فرعي با به كارگيري از رنگ شناسي، دوازده رنگ از طريق سه رنگ مهم يا اين كه اوليه كه شامل زرد، آبي و قرمز‌رنگ هستند حاصل ميشود .
رنگ هاي ثانويه كه خود گشوده نيز از تركيب دو رنگ به دست مي آيند به قرار تحت است:
نارنجي
(زرد + قرمز)
سبز
(زرد + آبي)
بنفش
(قرمز + آبي)
اين سه رنگ ثانويه بايد با توجه بالا و مقدار صحت از هر رنگ تركيب شوند، هيچ كدام از آن ها هم نبايد به سوي هيچ كدام از اجزاي تركيبي ميل نمايد .

به همين ترتيب به دست آوردن يك رنگ درست از طرز ادغام رنگ ها فعاليت چندان راحتي نمي‌باشد و مي بايست دقت نظر و دانش به اين قضايا داشت .


كنتراست
رنگ وجود كنتراست دربين رنگ ها، به معنا وجود تضادومغايرت بين آن ها نمي باشد بلكه تعريف كننده ي ارتباط ها و مقايسه ي بينابيني آنان مي‌باشد . به تيتر مثال زماني از سياه و سفيد به عنوان غايت كنتراست روشني و تيرگي صحبت مي شود مقايسه اي بر پايه معني روشني و تيرگي في مابين آن‌ها انجام داده ايم؛ يعني در طيفي كه اين كنتراست رنگ تعريف شده رنگ ها از سپيد تا سياه متغير مي باشند و درجاتي از اين دو رنگ را دارا مي‌باشند .

يكي از نكات اصلي و قابل و توجه كه مي بايست در موضوع شفاف ترين رنگ يعني سپيد و تيره ترين رنگ يعني سياه مد لحاظ داشت اين مي‌باشد كه سفيد، سبب تضعيف مقدار درخشش رنگ هاي همسايه مي‌گردد و در فيض آنها را تار ميسازد و بالعكس، رنگ سياه سبب ساز مي شود رنگ هاي مجاور روشن تر به حيث برسند در سود اين دو عنصر به تيتر نيرومندترين رنگ ها در كل تشكيلات چرخه ي رنگ به شمار مي روند .

كنتراست خويش به بخش هاي زيادي تقسيم ميشود، همين سبب مي گردد كه آشنايي و شناخت رنگ ها فعاليت چندان سادگي به حيث نرسد .

از
گزاره ي گونه هاي كنتراست رنگ ها ميتوان به مورد ها پايين اشاره كرد:
كنتراست
تيرگي و روشني
كنتراست تيرگي وروشني تاثير بخش اعظمي بر روي رابطه ها ميان رنگ ها و حتي روي مخااطبين هر اثر هنري ميگذارد؛ براين اساس از اهميت ويژه اي برخوردار ميباشد و بايستي به آن توجه كرد . اين اهميت تا جايي ادامه پيدا مي نمايد كه بخش قابل توجه از برد آثار هنرمندان گرانقدر در رابطه با چگونگي به كارگيري از كنتراست روشني و تيرگي بوده مي باشد .


كنتراست
سرد و گرم
كنتراست سردي و گرمي بر پايهي احساسات دروني است كه از ديدن هر رنگ چه احساسي به وجود مي آيد . اين به اين به معاي ارتباط اين مدل كنتراست با حس بينايي است، در واقع بيان كننده ي آن است كه با ديدن هر رنگ احساس گرمي مي كنيم يا اين كه سردي .

رنگ ها بر همه اجزاي وجودي ما تثير گذار مي باشند و همين دليلي است كه در مكان هاي مختلف به فايده گيري از صحيح توجه كنيم و همت كنيم بنابر تاثيري كه هر رنگ روي ما مي گذارد رنگ متناسب با آن محفظه را پيدا كنيم . در هر درحال حاضر بايد دانست كه رنگ قرمز‌رنگ و نارنجي به تيتر پرحرارت ترين رنگ و رنگ هاي سبز و آبي به عنوان سردترين رنگ شمرده مي شوند .

 


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۳:۴۴ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

راهنماي خريد فرش ماشيني

پوشش مطلوب براي كف خانه‌ها يكي از اصلي‌ترين نكاتي ميباشد كه مي بايست رعايت شود . با تعيين يك فرش ماشيني مناسب، ادب و راحتي از پا به كل تن انتقال پيدا مي كند . در‌صورتي‌كه از آن قاليشويي در مشهد گونه افرادي هستيد كه منزل را مكاني براي استراحت و متانت خود برمي‌گزينيد، بهتراست در زمينه گونه فرش در منزل مقداري وسواس به خرج دهيد تا فضايي به طور كامل ايده‌آل و آرامش‌ بخش براي شما در فضاي خانه مهيا شود . تاءمل كردن راجع به سبك زندگي‌تان و همين‌طور در موضوع عادت‌هاي روزمره‌تان ميتواند شما را به يك تعيين مناسب در زمينه فرش با طول عمري بالا سوق دهد .

 

قدم
اول:
براي گزينش شايسته ترين فرش ماشيني او‌لين گام اين هست كه راه استعمال از اتاق و نوع كاربرد آن‌را در حيث داشته‌باشيد . براي مثال، فرشي كه در يك اتاق پذيرايي لبريز رفت و آمد و يا اين كه در يك اتاق ناهارخوري نا مرتب انداخته مي شود حتما مي بايست قابليت پا خور بودن را داشته باشد و براي استفاده‌هاي طولاني مدت و مقاوم بودن در برابر گرد و غبار انتخاب شود ولي براي فضايي مثل اتاق خواب كه مكاني براي استراحت است و همچنان پر رفت و آمد نيز نيست مي توانيد فرشي با جنسي لطيف و از طيف رنگ‌هاي روشن استعمال نماييد . با به كارگيري از اين گونه فرش فضاي اتاق كماكان ملايم‌تر و لطيف‌تر نمايان مي‌گردد .

 

 

گام
دوم:
در دومين قدم براي انتخاب و خريد فرش ماشيني خوب تر هست به سبك زندگي‌تان توجه خاصي داشته‌باشيد، در صورتيكه كودكي داريد و يا اين كه از حيوانات خانگي محافظت مي‌كنيد و يا اين كه اعضاي خانواده‌تان ورزشكار مي باشند خوب تر ميباشد از طرح‌ها و نقش‌هايي استفاده كنيد كه نامرتب و تيره مي‌باشند و كثيفي را نمايان نمي‌كنند . بايستي دقت داشته باشيد كه اين سبك زندگي شما با كساني كه صرفا زندگي ميكنند مضاعف متفاوت ميباشد البته درصورتي كه از آن نوع كساني مي باشيد كه خانواده كم جمعيت داريد و عادت به رفت و آمد و آ نداريد خوب تر ميباشد از فرشي كه داراي نقوش اندك و به رنگ روشن است، به كار گيري فرمائيد .

 

گام
سوم:
توجه داشته باشيد كه فرش‌هاي تك رنگ تيره، نظير آبي‌رنگ نفتي، مشكي يا اين كه قهوه‌اي مايل به شكلاتي به آساني لكه‌هاي روشن و يا دوده‌ها را نمايان مي كنند و فرش‌هايي كه داراي رنگ‌هاي دوچندان روشن هستند، مثل سفيد و يا كرم گرد وغبار و جاي پا را نشان مي دهند . در‌صورتي‌كه فرشي را براي محوطه بيروني خانه مي‌خواهيد، بهتر مي باشد محفظه بيرون منزل و اندازه آلودگي را در لحاظ بگيريد تا فرش جلوي در آلوده نمايان نشود . محيط داخلي منزل را نيز ارزيابي فرماييد تا ملاحظه كنيد كه اكثر چه گونه كثيفي مشتمل بر آن مي‌شود و بعد رنگ فرش را انتخاب فرماييد .

 

قدم
چهارم:
در صورتيكه فضاي كوچكي در خانه داريد و ميخواهيد بزرگ‌تر نمايان شود، بهتر مي باشد از فرش‌هاي ماشيني كه داراي رنگ‌هاي واضح هستند، به كارگيري فرمائيد . به طور معمول اين گونه از فرش‌ها دور و اطراف را بزرگ‌تر جلوه مي‌دهند . در حالتي كه فضاي خانه‌تان فراوان والا و كم اثاثيه جلوه مي‌كند، خوبتر ميباشد از فرش‌هايي به كارگيري فرماييد كه دارنده رنگ‌هاي تيره هستند، اين نوع فرش‌ها فضايي دنج، گرم و صميمي به وجود مي‌آورند .

 

قدم
پنجم:
آن گونه از فرش‌هاي ماشيني كه دارنده يك سري رنگ متفاوت مي باشند و يا اين كه طرح‌هايي تو در تو دارند، ذرات كوچك، غبار و خاك را كمتر از ديگر فرش‌ها نشان مي‌دهند . در حالتي كه خانه‌اي داريد كه در معرض گرد و غبار و دوده قرار دارد، بهتراست يك عدد از همين اشكال فرش‌ها را انتخاب نماييد .

 

گام
ششم:
فرش‌هاي اكريليك اكثر اوقات داراي پرز دهي در تعدادي هفته ابتدايي خريد هستند ولي ادامه پرزدهي پس از اين بازه علامت اي بر نامرغوب بودن فرش ميباشد . در هنگام خريد فرش هاي پلي استري توجه فرمائيد كه فرش را پس از مشاهده در رگال فرش فروشي حتما گذشته از خريد يك توشه هم بر روي زمين پهن نمائيد و نقش و رنگ آنرا ارزيابي فرمائيد چون فرش هاي پلي استر به برهان درخشندگي نخ آن دارنده شيد هاي رنگي متفاوت از زواياي مشاهده كرد گوناگون مي باشد . براين اساس ضروري ميباشد آنرا در تحت نوروروشنايي مطلوب و شبيه منزل هم تماشا فرمائيد .

 

قدم
هفتم:
به خاطره داشته باشيد كه اگر از فرش به كارگيري نمي‌كنيد، آن را در شرايط لوله گرديده حفظ كنيد نه در حالتي كه پهن باشد، در اين چهره فرش تازه و دست نخورده باقي مي‌ماند .


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۹:۱۲ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

رنگ كردن نخ ها به صورت گياهي

نخستين سپيد : پشم را قاليشويي در مشهد در ظرف بزرگي با سه سطل آب بيست و پنج جايگاه گرما با قريه گرم روغن آب كوهي مي بايست خوابانيد تا تمام جرم و چربي پشم گرفته شود . در صورتيكه قاليشويي در شهر مشهد مقدس روغن آب كوهي در اختيار نداشتيد مي توانيد پانصد و پنجاه گرم سودا مصرف كنيد .

 

 

 

 


دوم سرخي ( لاكي ) : پشم وقتي اين رنگ را به خود مي گيرد كه از قرمزدانه ، كه به آن لاكي هم مي گويند به كارگيري مي شود . قرمزدانه به كرم هم شهرت دارااست .

 

 

 

 


كرم لاشه ي حشره يي مي‌باشد كه اكثراً روي شاخه هاي درخت انجير و درختاني از اين مدل زندگي مي كند . اين كرم پس از مكيدن شيره ي گياه از خود صمغي ترشح مي كند كه آن گاه از صاف كردن آن ، قرمزدانه حاصل مي شود .

 

 

 

 


پشم را به ترتيب با يك كيلو آهك آب چشم در اندازه متعددي آب كه در آن اشتباه بخورد يك روز و يك شبكه هاي مردمي خوابانده ، سپس از آن از آن در چشمه يا آب روان و زلال آن قدر بشوئيد كه ديگر اثر و آثاري از آهك در آن نباشد ، آنگاه پشم را با يك و نيم كيلو زاج در آب بجوشانيد ، دوباره در چشمه و آب اعصاب و روان و روان عالي بشوييد . بعد از آن از آن با يك كيلوگرم كرم ِ شراب كش كوبيده و غربال شده يعني به طور كامل ً پخته گرديده پشم را خوب جوشانيده تا رنگ به خود بگيرد . بعداً دو كيلو ليمو عماني كوبيده را در آب گرم گذشته ادغام كرده و پشم را دوباره بجوشانيد تا آب گرم به رنگ صورتي در بيايد .

 

 

 

 


آنگاه

پشم

را از پاتيل بيرون آورده ، مجدد عالي بشوييد و در سايه براي ناچيز آب شدن پهن كنيد_

 


يادتان باشد كم رنگ يا اين كه اين كه لبريز رنگ بودن لاكي بستگي دارااست به اندازه مصرف كرم و اندازه ليمو عماني و فعاليت ناچيز آب كردن پشم در آفتاب يا اين كه اين كه سايه .

 

 

 

 


سوم لاكي دانه اناري يا شرابي : به وسيله بزغنج كه پوست پسته ي كوهي است و رنگ قرمزدانه را ثابت مي كند تهيه و تهيه مي شود . لاكي دانه اناري ( توركه اناري ) هنگامي تهيه و تنظيم و تهيه و تنظيم مي شود كه به ترتيب تهيه و تنظيم ي سرخ ( لاكي ) عمل نمود . دست نقطه نهايي بايد پشم را در آب چشمه يي كه پيش از اين ً پشم آهكي در آن شسته شده ، شستشو كرد . به عبارت ديگر با تجربه ي زياد، دست انتها مي بايست پشم را در آب بسيار و سرد، كه داراي ميزان مقداري آهك خوب حل شد، باشد قرار گيرد و بعداً در سايه خشكانيد .

 

 

 

 


چهارم روناسي : اين گياه خودرو هست و در بخش اعظمي از نقاط مرز و بوم كشور ايران مي رويد . كشت اين گياه هم بسيار ساده و قابليت و امكان پذير است . براي عمل آوردن رناسي بايد ريشه ي گياه را بخشكانيد و پس از كوبيدن در آب بپزيد . بعد از آن از آن از پخته شدن ماده ي رنگي حاصل مي شود .

 

 

 

 


اين رنگ را ممكن است از گياه يكساله تا نه ساله بدست بياوريد . البته ، عموما بعد از خير و خوبي سال گياه قدرت رنگ دهنده ي خود را از دست مي دهد . بنابر عمر گياه ، حاصل رنگ ممكن مي باشد قرمز آجري ( رنگ باز يا اين كه قرمز رنگ تيره ) باشد .

 

 

 

 


روش و تركيب رنگ كردن پشم به نسبت يك به يك مي باشد . يعني چهار و نيم كيلو پشم با چهار و نيم كيلو رناس به علاوه ي يك و نيم كيلو قارا و يك و يك چهارم كيلو زاج سپيد .

 

 

 

 


پشم مي بايست بازه زماني بيست دقيقه در آب بماند و جوشانيده شود و سپس شش ساعت در آن آب بماند تا سرد بشود . آن گاه از آن پشم را از آب رنگ خارج فرماييد و بلا مسافت بشوييد . بعدا دو سكو پشم رنگ گرديده را با چهار و نيم كيلو رناس و سه و نيم كيلو رناس مغز ( فارغ از پوست ) پانزده دقيقه بجوشانيد آنگاه ، پشم را شسته در سايه بخشكانيد .

 

 

 

 


دقت داشته باشيد درصورتي كه اندازه رناس دوچندان شد ، رنگ رناس تيره يا اين كه خفه تر مي شود و در صورتي‌كه كمتر شد پشم به رنگ رناس باز در مي آيد .

 

 

 

 


پنجم رناس ( دوغي ) : پشم را سه روز و سه شبكه هاي مردمي در دوغ بسيار خوابانيده بعد آنرا شسته با چهار و نيم كيلو رناس در آب سرد ريخته و پشم را به دفعات بازه زماني سه روز ، زير و رو كرده و بعدا ضروري هست پشم را يك سري روز در چشمه يا اين كه آب سرد چاه قرار داده و هر از چندين گهگاه زيرو رو نمائيد . هر چه پشم در آب سرد بخش اعظم بماند رنگ آن مخملي تر مي شود و در فيض فرش دارنده گيسو زيادتري مي شود .

 

 

 

 


مي بايست اعتنا داشته باشيد ، در حالتي كه پشم در ادرار گا و ماده سه روز و سه كانال هاي مردمي خوابانده شود و بعدا در آب سرد بماند، رنگ مسئله لحاظ ، به مراتب حاذق تر گرديده و در اصطلاح مغزدار مي شود . به طوري كه بعد از آن از تمام شدن بافت فرش ، درصورتي كه آن را تماشا كنيم از بالا فرش موج و جلاي مخصوصي دارد و قليل رنگ نشان داده مي شود ، درحال حاضر آن كه تحت فرش ، رنگ ها تيره خيس شده و مغز دار تر مي شود و هيچ برق و جلايي ندارد .

 

 

 

 


ششم زرشكي : كه مانند لاكي يا اين كه رناسي با چهار و نيم كيلو پوسته ي گردو ، و يه خرده بز غنج ( پوست پسته ي كوهي) جوشانيده و پشم را در به عبارتي آب رنگ ، مي بايست قرار اعطا كرد تا خوب به خويش رنگ بگيرد .

 

 

 

 


هفتم عنابي : كه نظير رناسي بايستي با چهارو نيم كيلو پوست گردو و فارغ از به كارگيري از بزغنج جوشانده شود و پشم را در آب رنگِ به دست آمده قرار بخشيد تا رنگ عنابي را كاملا به خود جذب نمايد .

 

 

 

 


هشتم انواع صورتي ها : پس از اين كه لاكي كار آمد ، در تراز ي نقطه پايان آب كرم كه به رنگ صورتي در آمده ، پشم هاي لاكي را در آورده و پشمي را كه مي خواهيد به رنگ صورتي كار بياوريد، در آن ريخته تا رنگ دلخواه صورتي شما كار آيد . توجه داشته باشيد هر اندازه پشم در آب مانده ي لاكي بماند ، رنگ صورتي پر رنگ مي شود و بالعكس .

 

 

 

 


نهم نوع هاي پيازي : براي به دست آوردن اين رنگ پشم را مي بايست در آب پس باقي مانده ي رناس بخوابانيد تا به رنگ پيازي در آيد .

 

 

 

 


دهم ياسي يا بنفش : فعاليت به دست آوردن اين رنگ شبيه صورتي مي باشد ، با اين تفاوت كه در صورتي‌كه پشم را در آب نيلي كم رنگ مدت پاره اي بخوابانيد رنگ ياسي حاصل مي شود ، درصورتي كه برهه هنگامي بازه زيادتر باشد بنفش حاصل مي شود .

 

 

 

 


يازدهم قهوه يي و نوع هاي آن : پشم را با يك و نيم كيلو رناس و يك كيلو پوست انار، با يك و نيم كيلو پوست گردو بپزيد .

 

 

 

 


به جاي پوست گردو از « جَفت » كه ماده ي پوست درخت بلوط لرستان ميباشد مي شود به كارگيري كرد . از جفت رنگ شتري را نيز مي توان به دست آورد در صورتي‌كه به ميزان اين گياهان يه خرده « اسپرك » بيش تر فرماييد پشم به رنگ بيدي در مي آيد ، درصورتي كه ميزان رناس اكثر شد و اسپرك زيادتري به عمل برده شد ، پشم رنگ شكلاتي به خود مي گيرد 


دوازدهم قهوه يي سوخته : پشم را با يك و نيم كيلو رناس به همراه يك كيلو پوست انار و يك و نيم كيلو پوست گردو و پنجاه گرم زاج سياه بپزيد ، يا پشم را با يك و نيم كيلو جفت و يك كيلو پوست انار تركيب كرده بپزيد ، تا قهوه يي سوخته حاصل شود .

 

 

 

 


سيزدهم نارنجي و طلايي : پشم را با دو كيلو زاج سپيد جوشانيده ، آن گاه بشوييد . بعد با دو كيلو اسپرك پشم شسته را گشوده بجوشانيد ، و بعد آن را ، از پاتيل بيرون آورده تا سرد شود مجدد در حالتي كه همين پشم را با يه خرده رناس بجوشانيد ، رنگ طلايي حاصل مي شود ، در صورتيكه پشم را با ميزان رناس بيشتري بجوشانيد رنگ نارنجي به فعاليت مي آيد .

 

 

 

 


دقت داشته باشيد به كار آوردن رنگ طلايي يا اين كه نارنجي رنگ ، بستگي دارد به ميزان كم و يا اين كه مضاعف به كارگيري كردن از رناس . همچنين در حالتي كه پوست انار اندك آب گرديده را كوبيده و موضوع به فعاليت گيري قرار دهيد رنگ زردرنگ تيره اي به دست مي آيد و در حالتي كه با يك و نيم كيلو اسپرك مخلوط كرده بجوشانيد رنگ رنگ زردرنگ نارنجي حاصل مي شود ، و چنانچه با پاره اي رناس ادغام شود رنگ هاي مختلفي از قبيل قهوه يي سرخ تا خرمايي حاصل مي شود .

 

 

 

 


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۴:۳۰ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)

نكات لكه گيري

نكاتي
مربوط به تميز كردن لكه ها از روي مرحله فرش
هنگامي فرش منزل لك مي شود او‌لين  قاليشويي در مشهد و مهم‌ترين نكته از نكات لكه گيري كه مي بايست رعايت شود اين است كه در پاك كردن آن سرعت عمل داشته باشيد . لكه ي مورد حيث ، هرچه مي خواهد باشد . هرچه ديرتر براي تميز كردن آن اقدام كنيد، دشوار تر منزه مي شود . پس ابتدا خيلي سريع فعاليت كنيد .

هر لكه دستورالعمل خاص خود را دارد كهمي توانيد برخي از اين راهبرد هاي خانگي را در قسمت نكات لكه گيري لكه ها (مثل منزه كردن لكه خون از مرحله فرش) در متن هاي قبل پيدا كنيد . هر لكه را با رويه خاصيت خويش استارت به منزه كردن مي نمائيد . ولي لكه هايي وجود دارا‌هستند (مثل لكه جوهر) كه تميز كردنشان كار سادگي نميباشد و در نهايت ممكن مي باشد از خود بقايايي بر جاي بگذارد كه در اين شرايط ، فقط شستشوي حرفه اي راه حل فعاليت خواهد بود و بايد فرش خود را به مراكز تخصصي شستشوي فرش بسپاريد تا با اعتنا به وضعيت لكه و با بكارگيري مواد شوينده صنعتي و رشته اي ، لكه را از در ميان ببرند . اما در دوران منزه كردن لكه اعتنا دكاشته باشيد يك نصيب خيلي كوچك از لكه را به تيتر نمونه انتخاب كرده و به صورت آزمايشي ، مقداري از پاك كننده را روي آن امتحان كنيد تا مطمئن شويد ضرري به فرش نمي زند . برخي ممكن مي‌باشد بسته به جنش فرش و يا اين كه شويينده اي كه قضيه به كار گيري قرار مي گيرد ، مقدار ي نفوذ و اقتدار تميز كنندگي تغيير نمايد . براين اساس از لحاظ عقلاني ، خوبتر مي باشد قبل از هر چيز مطمئن شويد كه آسيبي به فرش نمي رسانيد . دركل نيز سعي نماييد فرش هاي دستباف و گران بها را شخصا منزه نكنيد . اين كار فراوان ريسكي خواهد بود و با كوچكترين ضرري ، ارزش فرشتان را تا حد بالاي كاهش مي دهيد .

 

 


برچسب: قاليشويي در مشهد،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ دى ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۰:۱۷ توسط:عباسي موضوع: نظرات (0)